28 listopada 2019 .r w naszej szkole podsumowano dwuletni projekt unijny. Dzięki niemu 50 uczniów w zawodzie technik ekonomista, technik logistyk, technik usług fryzjerskich i fryzjer, wyjechało do Irlandii Północnej i Włoch żeby, podczas praktyk zawodowych, zdobywać i doskonalić swoje kompetencje zawodowe i językowe. Stażyści pracowali w przedsiębiorstwach produkcyjnych, hurtowniach, magazynach, sklepach i salonach fryzjerskich.
Zakończenie projektu zaszczycili swoją obecnością zastępca prezydenta miasta Zabrze Pani Katarzyna Dzióba, przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty i Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców, Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości,Powiatowego Urzędu Pracy, Dyrektorzy zabrzańskich szkół oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.
W trakcie uroczystości Pani Katarzyna Dzióba wręczyła stażystom dokument Europass Mobility, który potwierdzał zdobyte kompetencje zawodowe i stał się cennym elementem CV przyszłego, profesjonalnego pracownika. W trakcie trwania projektu uczniowie zdobyli również certyfikaty językowe TOEIC i certyfikaty odbytych praktyk wystawione przez zagranicznych pracodawców.
Zaprezentowano film przedstawiający zarówno przebieg staży zawodowych, zajęcia w trakcie których uczniowie zdobywali i doskonalili kompetencje zawodowe i językowe oraz krótkie charakterystyki firm, jak i sposoby spędzania wolnego czasu: wycieczki, wyjści do kina, na kręgle, ściankę wspinaczkową itp. Pokaz całościowo zaprezentował treść projektu, jego założenia i cele - podniesienie umiejętności zawodowych i językowych uczniów, poznanie historii i kultury kraju stażu oraz kształcenie kompetencji miękkich np. radzenie sobie ze stresem, umiejętność pracy w środowisku międzynarodowych itp.
Zakończony projekt przyniósł korzyści nie tylko stażystom - dzięki, zdobytemu w trakcie jego realizacji doświadczeniu, powstał kolejny. Nowy projekt będzie realizowany w latach 2019-2021, zapewnia staże i szkolenia zawodowe w Irlandii Północnej, Hiszpanii i Włoszech. Coś się skończyło ... coś się zaczyna ...