Kółko Śląskie "Godać niy ma gańba"
Witojcie u nos! Witojcie w ZSEU!
Jesteśmy uczennicami i uczniami Zespółu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu, którzy tworzą Kółko Śląskie.
Nie znaczy to, że cołki czas godomy po naszymu, ale gwarę śląską staramy się "wplatać" w każde ważne wydarzenie w naszej szkole. Jesteśmy szkolnym kółkiem, ale dużo czasu spędzamy rajzując po Zobrzu i okolicy poznając nasz region.
Mamy po 14 - 18 lat, ale bardzo chętnie suchomy co mo nom do przkozanio starsze pokolenie, kere sie sam wychowało i dorostało. Uczymy się w klasach o profilach mundurowych, ale lubiymy łoblykać ślonske stroje i występować na scenie w auli ZSEU.
Będziemy w przyszłości zdawać egzamin na technika ekonomistę, ale nakręcenie filmu o naszym pięknym Zobrzu, kerymu fest przajymy nie stanowi dla nas problemu :)
Chęci do działania momy bardzo dużo - a gowa już połno nowych pomysłów!
5
Nasz pierwszy raz na scenie ZSEU!
13 października 2022 roku zaprezentowaliśmy się społeczności ZSEU w pięknych, śląskich strojach podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Nasze gryfne frelki i elegancki karlus zaśpiewali dwie piosenki ludowe, a prosta piosenka "Jak jo chodził do szkoły" jeszcze długo siedziała wszystkim w głowach.
Zachęcamy do obejrzenia naszego występu - od 3:41 :)
"Zakochani w Zabrzu" - film naszego kółka
24 lutego 2024 roku w kinie Planet Cinema w CH Platan w Zabrzu odbyło się podsumowanie festiwalu filmowego "Zakochani w Zabrzu" zorganizowanego przez Radę Dzielnicy Śródmieście. Daria Franke, Barbara Bronka, Borys Biel, Artur Bienia i Adam Bańbuła, czyli nasi uczniowie - ekonomiści o profilu policyjnym - przygotowali amatorski film, który w ciekawy sposób przedstawia nasze miasto i zawiera narrację w śląskiej gwarze.
Warto podkreślić, że z całego Miasta tylko nasza młodzież podjęła się wyzwania, a wszelkie prace nad filmiem trwały przez ferie zimowe - poza czasem spędzonym w szkole. Nasi Ślązacy już planują film na kolejny festiwal!
3Ogromne gratulacje dla uczniów i opiekunki Kółka Gwary Śląskiej "Godać niy ma gańba" - p. Adrianny Hohmann! Życzymy kolejnych sukcesów i zachęcamy do obejrzenia nagrodzonego filmu obok :)
Cele
Cele ogólne:
Rozwijanie wiedzy i historii o kulturze Górnego Śląska.
Umożliwienie kontaktu ze środowiskiem lokalnym i zrozumienie przynależności do tego środowiska.
Zachęcenie do aktywności, otwartości i ciekawości na nasz region.Cele szczegółowe:
Kształtowanie emocjonalnego związku z regionem. Kultywowanie regionalnych tradycji świątecznych oraz innych obrzędów i obyczajów. Nauka gwary śląskiej. Poznanie swojej dzielnicy i miasta, a także regionu. Poznawanie warunków życia mieszkańców miasta - dawniej i dziś. Uwrażliwienie na wartości kulturowe naszego regionu. Wzbogacenie wiedzy na temat pracy, zwyczajów i tradycji związanych z pracą w przemyśle na Śląsku.