• Kółko Śląskie "Godać niy ma gańba"

• Witojcie u nos! Witojcie w ZSEU!

Jesteśmy uczennicami i uczniami Zespółu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu, którzy tworzą Kółko Śląskie.

Nie znaczy to, że cołki czas godomy po naszymu, ale gwarę śląską staramy się "wplatać" w każde ważne wydarzenie w naszej szkole. Jesteśmy szkolnym kółkiem, ale dużo czasu spędzamy rajzując po Zobrzu i okolicy poznając nasz region.

Mamy po 14 - 18 lat, ale bardzo chętnie suchomy co mo nom do przkozanio starsze pokolenie, kere sie sam wychowało i  dorostało. Uczymy się w klasach o profilach mundurowych, ale lubiymy łoblykać ślonske stroje i występować na scenie w auli ZSEU.

Będziemy w przyszłości zdawać egzamin na technika  ekonomistę, ale nakręcenie filmu o naszym pięknym Zobrzu, kerymu fest przajymy nie stanowi dla nas problemu :)

Chęci do działania momy bardzo dużo -  a  gowa już połno nowych pomysłów!

• Nasz pierwszy raz na scenie ZSEU!

• 13 października 2022 roku zaprezentowaliśmy się społeczności ZSEU w pięknych, śląskich strojach podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nasze gryfne frelki i elegancki karlus zaśpiewali dwie piosenki ludowe, a prosta piosenka "Jak jo chodził do szkoły" jeszcze długo siedziała wszystkim w głowach.

Zachęcamy do obejrzenia naszego występu - od 3:41 :)

• "Zakochani w Zabrzu" - film naszego kółka

• 24 lutego 2024 roku w kinie Planet Cinema w CH Platan w Zabrzu odbyło się podsumowanie festiwalu filmowego "Zakochani w Zabrzu" zorganizowanego przez Radę Dzielnicy Śródmieście. Daria Franke, Barbara Bronka, Borys Biel, Artur Bienia i Adam Bańbuła, czyli nasi uczniowie - ekonomiści o profilu policyjnym - przygotowali amatorski film, który w ciekawy sposób przedstawia nasze miasto i zawiera narrację w śląskiej gwarze.

Warto podkreślić, że z całego Miasta tylko nasza młodzież podjęła się wyzwania, a wszelkie prace nad filmiem trwały przez ferie zimowe - poza czasem spędzonym w szkole. Nasi Ślązacy już planują film na kolejny festiwal!

Ogromne gratulacje dla uczniów i opiekunki Kółka Gwary Śląskiej "Godać niy ma gańba" - p. Adrianny Hohmann! Życzymy kolejnych sukcesów i zachęcamy do obejrzenia nagrodzonego filmu obok :)

• Cele

• Cele ogólne:

Rozwijanie wiedzy i historii o kulturze Górnego Śląska.
          Umożliwienie kontaktu ze środowiskiem lokalnym i zrozumienie przynależności do tego środowiska.
          Zachęcenie do aktywności, otwartości i ciekawości na nasz region.

Cele szczegółowe:

Kształtowanie emocjonalnego związku z regionem.
          Kultywowanie regionalnych tradycji świątecznych oraz innych obrzędów i obyczajów.
          Nauka gwary śląskiej.
          Poznanie swojej dzielnicy i miasta, a także regionu.
          Poznawanie warunków życia mieszkańców miasta - dawniej i dziś.
          Uwrażliwienie na wartości kulturowe naszego regionu.
          Wzbogacenie wiedzy na temat pracy, zwyczajów i tradycji związanych z pracą w przemyśle na Śląsku.