• Dzień Edukacji Narodowej 2024

• 14 października 2024 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie cała szkolna społeczność zebrała się w auli na wyjątkowej uroczystości, jednak artystyczna oprawa spowodowała, że po raz kolejny akademia przejdzie do historii dzięki pomysłowości naszych nauczycieli i uczniów!

Zapraszamy do obejrzenia szczegółówej realacji z wydarzenia poniżej.

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęła się od wyjątkowego momentu – na scenie Wiktoria i jej partner taneczny zaprezentowali pięknego walca angielskiego.

Po zakończeniu tańca Samorząd Uczniowski złożył Dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.

Następnie głos zabrała pani Dyrektor. W swoim przemówieniu podziękowała nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie w edukację młodzieży. Podkreśliła, jak ważną rolę pełnią pedagodzy w kształtowaniu przyszłości uczniów. W ramach uznania wręczyła nauczycielom Nagrodę Dyrektora za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej oraz wychowawczej.

W dalszej części akademii wręczono pamiątkowe dyplomy uczniom, którzy zwyciężyli w poszczególnych konkurencjach podczas Otrzęsin Klas Pierwszych.

Pierwszym punktem części artystycznej był występ wokalny Marty.

Kolejnym - pokaz mody na sezon jesień-zima 2024/25, który inspirowany był nauczycielami naszej szkoły. Uczniowie w humorystyczny sposób zaprezentowali stroje, które oddawały charakter poszczególnych nauczycieli, co wywołało salwy śmiechu i brawa na widowni.

Niezwykle entuzjastycznie przyjęto również występ cheerleaderek, które zatańczyły z wielką radością, ciesząc się z budowy nowego boiska szkolnego.

Po tym występie na scenie zaprezentowali się Wiktoria i Michał, którzy zatańczyli piękny taniec Modern Jazz, wprowadzając nas w poważną atmosferę i poruszając istotny temat niesienia pomocy innym.

Ostatnim punktem akademii było podsumowanie tygodniowej akcji #Ekonomik dla Was. Tak dołączyliśmy do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoły szkołom”, czyli bezpośredniej pomocy szkołom i placówkom dotkniętym powodzią.

W ramach tej inicjatywy uczniowie i nauczyciele zbierali środki dla Publicznego Przedszkola nr 3 w Paczkowie, które zostało zniszczone przez powódź. Podkreślono, jak ważna była ta pomoc i ile serca włożyła społeczność szkolna w jej organizację.

W tej części akademii pani Dyrektor wyróżniła uczniów klas mundurowych, którzy od 15 do 19 września brali udział w akcjach mających na celu przeciwdziałanie skutkom powodzi na terenie województwa śląskiego oraz opolskiego, w takich miejscowościach jak Nysa, Głuchołazy oraz Przyszowice.

Ich zaangażowanie w te działania jest niezwykle ważne i bohaterskie, pokazując, że w trudnych chwilach można liczyć na młodzież, która nie tylko potrafi reagować na kryzys, ale również z ogromnym sercem i determinacją niesie pomoc innym. To postawa godna podziwu, która zasługuje na szczególne uznanie.

Kulminacyjnym punktem akademii było wspólne odśpiewanie piosenki „Moja i Twoja nadzieja” zespołu HEY. W tym momencie wszyscy zebrani połączyli siły, co stworzyło niezwykłą atmosferę jedności i wsparcia.

Bo MY w EKONOMIKU tak już mamy 🙂

• Specjalizacja "TURYSTYKA W EKONOMII"-nowość!!!

• Z okazji obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej ZSEU zaproponowała uczniom klas piątych w ramach programu nauczania w zawodzie technik ekonomista zajęcia branżowe odpowiadające potrzebom rynku pn."Turystyka w ekonomii".

Dzięki podjętej współpracy z Polską Izbą Turystyki, jako jedyna szkoła w naszym regionie podpisała umowę partnerską z największą organizacją branżową skupiającą ponad 4500 biur podróży działających w Polsce.

Wiele interesujących zajęć, spotkań z zawodowcami, podróżnikiem za nami ale...jeszcze więcej przed nami...

Przykładem na tą ciekawą formę edukacji są: podróże ze smakiem i kulturą Francji, Włoch, USA, Meksyku, a także wyjątkowa relacja z wyprawy niewidomych Polaków do Afryki pt."Dotknąć Kilimandżaro".

Dziękujemy Panu Robertowi Neumannowi za opowieści i piękne zdjęcia.

• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

• 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zapoczątkowany przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation of Mental Health). Po raz pierwszy świętowano 10 października 1992 roku. Od tamtej pory odbywa się cyklicznie, a każdy z nich ma inny motyw – w 2024 roku jego główne hasło brzmi:

Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem”

Zgodnie z terminologią zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia zdrowie psychiczne jest pełnym dobrostanem człowieka – także w aspekcie fizycznym i społecznym. Można je interpretować jako brak objawów psychopatologicznych, zdolność do czerpania satysfakcji i realistycznego odbioru rzeczywistości oraz umiejętność wchodzenia w role społeczne i podleganie ich normom.

Kolorem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest fioletowy, podnosimy swiadomość nosząc w czwartek  fioletowy akcent.

• Chudowska Biesiada Kartoflada

• Kółko Śląskie znowu ruszyło w teren!
            5 października 2024 roku uczestniczyliśmy w niecodziennym wydarzeniu - Kartofladzie, zorganizowanej przez cudowne Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chudowa oraz Gminę Gierałtowice.

Jeszcze raz gorąco pozdrawiamy i dziękujemy za mile spędzony czas członkiniom KGW Chudów.