• Zdalne doradztwo zawodowe

        • Doradca zawodowy udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową uczniów, a także potrzeby rynku pracy oraz udziela informacji o samozatrudnieniu i sposobach poszukiwania pracy. Udziela również wsparcia Rodzicom i Nauczycielom.

                                         

           W związku z pracą zdalną zapraszam uczniów oraz rodziców do kontaktu e-mailowego :

                                                        doradca.zawodowy@zseu.zabrze.pl

                                                                         godziny pracy

                                                                     sala 17 a (I piętro)

           

          Poniedziałek

          11:50 - 12:50

          13:40 - 16:10

          Wtorek

           ---------------

          Środa

           ---------------

          Czwartek

           12:50 - 16:05

          Piątek

           12:50 - 15.45

           


          Rozporządzenie MEN z dnia 12 lutego 2019r. w sprawie doradztwa zawodowego

           

      • Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty nadal nie wiesz co studiować? to nie koniec świata! Wejdź proszę na : https://studia.pl/slask/ i poznaj miasta akademickie, uczelnie oraz kierunki państwowe i prywatne . POWODZENIA!

        doradca zawodowy

         
         
         
                      Witajcie uczennice ZSEU :)

         

        Z przyjemnością informujemy, że przygotowałyśmy

        Dla Was kolejne wydarzenie Girls 4 Girls

        w formie on-line:

        "Agile Testing - Introduction",

        w czwartek 25 marca o 17:00

         

        Rejestracja obowiązkowa:

        http://tiny.cc/G4Gbyd

         

        W oczekiwaniu na spotkanie zachęcamy do
        odwiedzin naszej strony oraz kanałów

        w mediach społecznościowych:

        Website | LinkedIn | Facebook | Twitter | YouTube

         

        Do zobaczenia,

        Zespół Girls4Girls

                                                                     

         

        doradca zawodowy

         

        Predyspozycje zawodowe i odpowiednie studia szansą do sukcesu?

        Sprawdż swoje predyspozcje, umiejętności komunikacyjne i typ osobowości, a być może  ukierunkujesz swoją przyszłość na właściwe tory! Sprawdź już teraz :  https://mojepredyspozycje.pl/ 

        doradca zawodowy 

         

        JAKIE STUDIA WYBRAĆ W 2021 ROKU?

        Studia to kwalifikacje, a kwalifikacje oznaczają możliwość znalezienia pracy w konkretnej branży. Dlatego warto uważnie wybierać nie tylko uczelnie, ale też określone typy studiów. Poniżej pokrótce przyjrzymy się temu, jakie możliwości na rynku pracy dają nam konkretne studia.

        Zazwyczaj dzieli się studia na humanistyczne oraz ścisłe, i jest w tym sporo racji. Czasami jednak trudno przyporządkować kierunek pod jedną z tych dwóch kategorii, ponieważ wiele wykładanych na uczelniach przedmiotów łączy w sobie cechy obu tych działów.

        Przykłady? Graficy komputerowi muszą być tak samo uzdolnieni informatycznie, jak artystycznie. Architekci łączą technikę budowlaną z wyobraźnią i kreatywnością. A studia morskie mogą równie dobrze oznaczać ratowanie zagrożonych gatunków, jak budowę statków. Jak więc wybrać studia, które przyniosą nam i satysfakcję i pracę?

        Studia możemy podzielić na:

        1. Typ:

         

        2. Tryb:

         

        Ważne jest, by zachować równowagę między tym, co podpowiada nam serce, a tym, jakie są wymagania i oczekiwania rynku. Wiele osób decyduje się na studiowanie kierunku, który daje prawie stuprocentową pewność znalezienia pracy. To może być na przykład informatyka, logistyka albo finanse.

        Ta droga sprawdza się dla niektórych, ale często kończy się zmianą kierunku w trakcie nauki – należy pamiętać, że jest to od trzech do sześciu lat czasami bardzo intensywnego i czasochłonnego studiowania. Jeśli temat studiów nas nie interesuje i jest dla nas niezrozumiały, może się okazać, że upór i oczekiwania rynku to za mało.

        Tu znajdziesz wszystkie studia w Polsce.

        Czy należy więc kierować się sercem? Tak, jeśli zależy nam na zdobyciu wyższego wykształcenia. Jednak jeśli postawimy na kierunek, który nie jest specjalnie poszukiwany na rynku pracy, musimy zdawać sobie sprawę, że znalezienie pracy w zawodzie będzie wymagało od nas więcej starań i wysiłku.

        Dotyczy to głównie studiów humanistycznych, np. socjologii czy psychologii (zbyt wielu absolwentów jest obecnie na rynku). Tutaj rozwiązaniem mogą być dodatkowe kursy i szkolenia, a także studia podyplomowe. Trudności zawodowe dotyczą także kierunków artystycznych, w których zaistniejemy nie tylko talentem, ale przede wszystkim przebojowością i aktywnością zawodową.

        Warto również postarać się o jak najlepsze wyniki maturalne, które pozwolą dostać się na najbardziej renomowane uczelnie. Ich sława jest o tyle istotna, że są również lepiej finansowane od mniejszych uczelni i mogą pozwolić sobie na prowadzenie zajęć przez ekspertów, nowoczesny sprzęt czy wysyłanie studentów na praktyki za granicę. To wszystko procentuje w przyszłości. Tu znajdziesz zasady rekrutacji na studia.

        Podsumowując, wybierając studia należy zwracać uwagę na to, co nas interesuje, na zapotrzebowanie i prognozy rynku pracy oraz na ofertę wybranej przez nas uczelni. Te trzy elementy, połączone w odpowiedni sposób, zapewnią nam zawodowy sukces w przyszłości. 

         

         

        doradca zawodowy

         

         

         

        DROGI MATURZYSTO! JESZCZE CZAS SIĘ PRZYGOTOWAĆ :)

         

        Egzamin maturalny to Big Bang, z którego wyłaniają się studenci. Wizję przyszłego studiowania psuje konieczność zdania tego egzaminu na odpowiednio wysokim poziomie. Matura, o której mnóstwo ludzi mówi, że jest śmiesznie prosta, bywa przewrotna.

        Nie zdaje jej przecież ok. 20 proc. rocznika, czyli co piąta osoba. A spośród tych, którym się powiodło, nie wszyscy są w pełni zadowoleni. Niestety, z tym egzaminem nie jest tak, że uczniowie dobrzy zdają go dobrze, a źli – źle. Czasem jest na odwrót. Wyższe oceny uzyskiwane w szkole niczego nie gwarantują, podobnie jak niższe niczego nie uniemożliwiają. Z całą pewnością należy powiedzieć, że na maturze wszyscy w równym stopniu są zagrożeni, ale też wszyscy mają wielką szansę na sukces.

        Na huśtawce

        Większość ludzi potrafi przystosować się do życia w każdych warunkach. Przetrwanie w szkole i dobrnięcie do klasy maturalnej o tym świadczy. Niestety, ostatni rok nauki w szkole ponadgimnazjalnej w niczym nie będzie przypominał dotychczasowych zmagań z belframi. Od września wszystkich czeka coś zupełnie innego. Pod pewnym względem nauka będzie przypominała poruszanie się po ruchomych piaskach. Chwila nieuwagi i mamy poważne problemy. Nauczyciele też będą zachowywali się inaczej. Nawet najwięksi luzacy zechcą dawać swoim podopiecznym częsty wycisk. A wszystko to podobno dla dobra uczniów.

        Życie w klasie maturalnej potrafi być tak męczące, jak pewnie w żadnej innej dotychczas. Nieraz będą pojawiać się wspomnienia, jak dobrze było w gimnazjum albo w pierwszej klasie liceum. Nieraz maturzysta będzie wzdychać do dobrego nauczyciela, który zamiast dręczyć sprawdzianami i niezapowiedzianymi kartkówkami, weźmie za rączkę i poprowadzi do sukcesu. A może nawet zrobi wszystko za ucznia, któremu będzie wtedy miło i ciepło? Niestety, to tylko marzenia. Do sprawdzianów trzeba się będzie przygotowywać, kartkówki pozaliczać, a braki w wiedzy – uzupełnić.

        Katalog wybrzydzań na maturę jest tak stary jak sama matura. Szczególnie źle mówi się o tym egzaminie, gdy ma się go przed sobą. Potem wrażenia mogą być zupełnie inne. Matura jest dobrym egzaminem dla ludzi dojrzałych, którzy potrafią radzić sobie z układaniem własnych spraw, potrafią rezygnować z tego, co aktualnie nie jest najważniejsze (np. imprezy, rozrywka), a poświęcać się temu, co może się przydać (np. nauce). Natomiast dla osób niedojrzałych, które nie potrafią rezygnować z tego, co lubią robić codziennie, to wyjątkowo trudny sprawdzian. Jeszcze gorzej radzą sobie z nim panikarze. To naprawdę wielka sztuka nie dać się ponieść emocjom i – w przypływie bezradności – nie panikować na samą myśl, że zbliża się tak ważny egzamin.

        Większość uczniów klasy maturalnej przeżywa ten rok na nieustannej huśtawce nastrojów. Boże, jak to męczy! Naprawdę współczuję młodym ludziom tych zmian emocji, tej burzy w głowie, tych wszystkich obaw i lęków. Trzeba być cierpliwym jak wąż i silnym jak słoń, aby wytrzymać ze sobą i z bliskimi w tym ostatnim roku nauki w szkole ponadgimnazjalnej. To naprawdę nie są przelewki. Niektórzy maturzyści dosłownie tracą głowę ze strachu. Stają się nieznośni dla nauczycieli, których oskarżają o to, że nie przygotowali ich do matury. Bywają też okropni dla rodziny, którą oskarżają o brak zrozumienia.

        Ofiara losu?

        Jednym z najstraszniejszych uczuć jest obawa o to, że będę zdecydowanie gorszy od innych. A co, jeśli klasa, nawet najgorsze nieuki, zda na medal i dostanie się na studia, a tylko ja zawiodę na całej linii? Co wtedy zrobię? Jak zniosę taką kompromitację? Nauka w klasie maturalnej, wbrew wszystkim zapewnieniom nauczycieli, prowadzona jest w stanie krańcowej niepewności i nieokreśloności. Bo czy ktoś może dać słowo honoru, że uczymy się tego, co na pewno okaże się przydatne na egzaminie? Zatem obawy o wynik nie są bezzasadne.
        Wszystkiego można uniknąć, jeśli człowiek próbuje przewidywać, co mu grozi. Nie chodzi tu o poddawanie się najczarniejszym snom, lecz o przezorność. Lepiej zabezpieczać się nawet przed przesadnym lękiem, niż w naiwnej głupocie sądzić, że jest się nietykalnym. Zwykle ludzie, którzy nie zdali matury bądź zdali ją bardzo słabo, twierdzą, że wszystkie znaki na ziemi i niebie ich przed tym ostrzegały, ale oni je lekceważyli. No i stało się. Po ogłoszeniu wyników koleżanki i koledzy przebierają w kierunkach studiów, a ja bezradnie rozglądam się na boki i nie bardzo wiem, co ze sobą zrobić. Jak nie dopuścić do takiego scenariusza?

        Pod wysokim ciśnieniem

        Przede wszystkim trzeba wybrać sensowną strategię działania. Różne są metody przygotowywania się do trudnych sytuacji, jedną z najbardziej skutecznych jest „technika ryby głębinowej”. Co to takiego? Otóż nietrudno czuć się dobrze w komfortowych warunkach. A co, gdy warunki przestają nam odpowiadać? Czy musimy zaraz narzekać, stawać się zgryźliwymi i wiecznie niezadowolonymi? Czy nam to coś da, jeśli okażemy całemu światu swoją niechęć do życia? Dlaczego nie uznać, że te straszne warunki klasy maturalnej to nasze normalne środowisko? Dlaczego nie wypracować w sobie większej odporności na trudy życia?

        Niektórzy ludzie w najgorszych warunkach potrafią tak się zmobilizować do działania, że osiągają lepsze rezultaty niż w środowisku powszechnie uznawanym za komfortowe. Gdy ich kolegom skacze ciśnienie i pojawiają się inne fizjologiczne objawy stresu, oni czują się jak ryba w wodzie. Do tego nie jakaś zwykła ryba, lecz taka, która żyje w najmniej sprzyjającym środowisku, tzn. w największej głębinie. Takim ludziom – rybom głębinowym dobrze się pracuje, gdy znajdują się pod największym ciśnieniem. Właśnie w stresie są dużo skuteczniejsi niż podczas stanu zwanego wyluzowaniem. Kto wie, czy tak właśnie nie będzie na maturze. Co z tego, że ciśnienie robi się coraz większe, a nas ogarnia stres? Przecież można się zmobilizować i zrobić wszystko lepiej.

        W każdej klasie są tacy ludzie, chociaż oczywiście nie wszyscy. Jeśli sami nie jesteśmy odporni na przeciążenia, należy się rozejrzeć wokół siebie. Może uda nam się wypatrzyć w grupie taką „rybę głębinową” i trochę ją rozpracować. Kolega, który nie panikuje przed maturą, lecz spokojnie się do niej przygotowuje, naprawdę działa kojąco. Może udzielić cennych rad. Natomiast należy unikać kontaktu z ludźmi, którzy ostentacyjnie demonstrują swoją depresję, obnażają się przed otoczeniem ze swoich czarnych myśli, opowiadają na prawo i lewo, że nie mają chęci do nauki i że co ma być, to będzie. Kontakt z ludźmi zrezygnowanymi i niezrównoważonymi emocjonalnie może się udzielić. Dlatego lepiej omijajmy ich z daleka. Szukajmy raczej osób o typie ryb głębinowych. Ich spokój ducha może mieć na nas zbawienny wpływ.

        Nie osiwiejesz

        Prawdziwy stres ma miejsce wtedy, gdy człowiekowi robią się w mgnieniu oka siwe włosy. Gdy włosy stają dęba, to za mało. A jednak ani jedno, ani drugie nie spotkało jeszcze żadnego maturzysty. Można więc wywnioskować, że matura nie taka straszna, jak myślimy. Prawdę mówiąc, gorszy jest rok, który poprzedza maturę, niż sam egzamin. Jednak jak mówią skazańcy „rok nie wyrok”. Nawet nie zauważymy, jak szybko zleci. Ma to swoje dobre i złe strony. Z rozpoczęciem przygotowań do matury trzeba się pospieszyć. Jak nie zrobimy tego od razu, to zaraz będzie Boże Narodzenie, a potem studniówka, przylecą pierwsze jaskółki, a w końcu zacznie się egzamin, do którego nie zdążyliśmy się przygotować, ponieważ wciąż odkładaliśmy to na później.

        Najtrudniej rozpocząć przygotowania do matury tym osobom, które wciąż czują lęk. Skoro tak, trzeba zacząć od zwalczenia strachu. Dopóki człowiek się boi, nie widzi sensu w tym, co ma zrobić. Na początku klasy maturalnej każdemu może towarzyszyć nieokreślony niepokój, jednak to uczucie w końcu powinno minąć. Jeśli długo nie mija, być może trzeba z kimś porozmawiać. Może z bliskimi? Pamiętaj jednak, że rodzina nie powinna pełnić roli banku, lecz życzliwego przyjaciela, który wysłucha i wesprze. Nie chodzi więc o to, aby rodzice dali pieniądze, które pomogą rozładować stres. Jeśli nawet tak robili w przeszłości, teraz z tego zrezygnuj. Po prostu pogadajcie.

        Matura jest nieuchronna. Jeśli więc musi się zdarzyć, niech się zdarzy jak najprędzej. Zanim to jednak nastąpi, nie zachowuj się jak splątany pacjent, który nie wie, co się wokół niego dzieje, ani kim jest i na jakim świecie żyje. Jako dorosły człowiek musisz skonfrontować się ze wszystkimi wymaganiami, jakie są stawiane maturzystom, i je spokojnie przepracować. Robi się gorąco, ciśnienie rośnie, a wokół sama ciemność? To nic, w takich warunkach ryba głębinowa czuje się najlepiej. W razie czego rozmawiaj, a przekonasz się, że nie jesteś sam.

         

         

        doradca zawodowy

         

         

        MAPA KARIER ZAPRASZA NA PRZEGLĄD DANYCH O RYNKU PRACY I EDUKACJI

        Podczas bezpłatnego webinaru Mapy Karier dowiesz się m.in.:✔️ w jakim stopniu Polacy są zadowoleni ze swoich wyborów edukacyjno-zawodowych (i od czego to zależy);✔️ jakie aspekty pracy są najbardziej doceniane i poszukiwane przez pracowników w Polsce i za granicą;✔️ w których branżach w Polsce i na świecie rośnie zatrudnienie;✔️ jaki będzie wpływ nowych technologii na rynek pracy w najbliższych latach.Zapraszamy do rejestracji na webinar "Noworoczny przegląd danych o rynku pracy i edukacji", który odbędzie się w poniedziałek, 25 stycznia, o godz. 18:00.

        Ale to nie wszystko!
        W styczniu Mapa Karier zaprasza również na kolejne spotkanie dla uczniów szkół ponadpodstawowych z cyklu #ZawodowyStream.

        Już w środę, 27 stycznia o godz. 18:00 z naszymi gośćmi porozmawiamy o pracy w branży morskiej.

        Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy w terminie spotkania wejść w link: https://youtu.be/5YD6SDrBI5k

        Dzięki udziałowi w spotkaniu dowiecie się:
        ✔️ dlaczego branża morska jest obiecującym kierunkiem rozwoju dla osób, które szukają swojej ścieżki zawodowej?
        ✔️ czy trzeba mieszkać nad morzem, żeby pracować w sektorze morskim?
        ✔️ przedstawiciele jakich zawodów są (i będą w przyszłości) poszukiwani w tej branży?
        ✔️ czym zajmują się osoby pracujące na lądzie, a czym pracujące na morzu?
        ✔️ gdzie studiować i zdobywać doświadczenie oraz których języków warto się uczyć?

         link do streamingu i do zasubskrybowania kanału #ZawodowyStream, Zapraszam :) 

         

        doradca zawodowy

         

         

         

        MAPA KARIER : kliknij w link i zobacz opis zawodu, ścieżkę edukacyjną, umiejętności, zapotrzebowanie na dany zawód oraz zarobki:  https://mapakarier.org/city

        doradca zawodowy

         

        Portal infozawodowe.men.gov.pl − źródło wiedzy o zawodach i kształceniu zawodowym

         

         

        Świadomy wybór ścieżki kształcenia lub zawodu to jeden z niezbędnych elementów skutecznie realizowanego doradztwa zawodowego, które ma istotny wpływ na funkcjonowanie absolwentów szkół na rynku pracy. Osoby, które podjęły decyzję o wyborze zawodu kierując się swoimi indywidualnymi preferencjami, predyspozycjami, uzdolnieniami, są bardziej usatysfakcjonowane, zaangażowane w naukę, a w dłuższej perspektywie lepiej przygotowane do uczestnictwa w rynku pracy. U podstaw świadomych wyborów zawodowych leży m.in. kompleksowa informacja o zawodach, w których kształcenie prowadzone jest w systemie oświaty w ramach szkolnictwa branżowego oraz o możliwościach nauki w systemie kształcenia zawodowego.

        Portal INFOZAWODOWE, dostępny jako podzakładka na platformie epodreczniki.pl oraz bezpośrednio pod adresem www.infozawodowe.men.gov.pl, dostarcza wyczerpujących informacji na temat poszczególnych zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego oraz dostęp do kompleksowych materiałów, w skład których wchodzą:

        • materiały o zawodach – źródło wiedzy na temat zawodów szkolnictwa branżowego dla różnych grup wiekowych oraz informacji zapoznających dzieci ze światem zawodów;
        • filmy zawodoznawcze – filmy prezentujące zadania zawodowe, codzienną pracę w zawodach oraz możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji;
        • filmy 360 stopni – filmy będące formą wirtualnego spaceru po miejscach pracy, w których można samodzielnie obracać widok kamery i obserwować wykonywane prace oraz miejsca z dowolnej perspektywy, poznając w ten sposób lepiej specyfikę danego zawodu;
        • quizy zawodoznawcze – interaktywne ćwiczenia, gry i interakcje pozwalające na zdobycie oraz weryfikację wiedzy o zawodach.

        Celem portalu INFOZAWODOWE jest także nawiązanie współpracy szkół prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami. Portal dostarcza też informacji na temat możliwości uzupełniania kwalifikacji na kursach zarówno przez uczniów jak i osoby dorosłe.

        Portal INFOZAWODOWE został utworzony dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.

        Korzyści dla uczniów i rodziców

        Zapoznanie się z kompleksową informacją o zawodach zawartą na portalu INFOZAWODOWE oraz uwzględnienie preferencji i predyspozycji ucznia, daje szansę na podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyboru ścieżki zawodowej, by w przyszłości mógł on odnieść sukces na rynku pracy. Na portalu można znaleźć nie tylko pełną informację o zawodach oraz prognozowane zapotrzebowanie na zawody, ale także praktyczne informacje z zakresu działalności szkół prowadzących kształcenie zawodowe w danym województwie i powiecie.

        Korzyści dla przedstawicieli szkół

        Zgromadzone w jednym miejscu i odpowiednio przygotowane informacje można wykorzystać do nawiązywania współpracy z pracodawcami, w tym do organizowania praktycznej nauki zawodu.

        Korzyści dla pracodawców

        Poprzez portal INFOZAWODOWE można przekazać  informację o proponowanych miejscach realizacji praktycznej nauki zawodu,  praktyk zawodowych i staży uczniowskich oraz o ofertach pracy. Ułatwia to współpracę ze szkołami oraz szybsze pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników.

        Więcej informacji na www.infozawodowe.men.gov.pl oraz www.epodreczniki.pl

        Działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

        doradca zawodowy

         

        WEJDŹ I ZOBACZ KIERUNKOWSKAZ - TWOJA PRZYSZŁOŚĆ W TWOICH RĘKACH :) 

        KANAŁ NA YT : KIERUNKOWSKAZ - został stworzony po to, aby pomoc uczniom w wyborze kierunku studiów. Na kanale tym można dowiedzieć się o procesie rekrutacji, o tym jak w praktyce wygląda studiowanie danego kierunku, miłych zaskoczeniach i wielkich rozczarowaniach oraz o dodatkowych aktywnościach podczas studiów. Można również dowiedzieć się o możliwych miejscach pracy po ukończeniu danego kierunku.

         

         

         

        doradca zawodowy

         

        OBSŁUGA KLIENTA

        Dnia 25 listopada 2020r. o godz. 10.00 Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza nauczycieli oraz uczniów chętnych na szkolenie online pt:. " Standardy obsługi klienta", w którym poznamy spis norm regulujących pracę z klientem oraz jego obsługę. Standardy te wskażą nam  przede wszystkim, jak pracownicy firmy powinni się zachowywać, co i kiedy robić, a czego nie. Opracowanie takich standardów na ogół bazuje na prawach sprzedaży i marketingu, jednak równocześnie uwzględnia specyfikę branży, jej cechy, cele i wartości. Dlatego też nieco inne będą standardy obsługi klienta w banku, a inne w sklepie. Różnice zauważalne mogą być także podczas obsługi klienta w restauracji, czy też w urzędzie. Zawsze jednak nadrzędną wartością w obsłudze klienta będzie jego zadowolenie.

         

        Zapraszam zainteresowane osoby do bezpłatnej rejestracji na stronie:

        • https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8g33KmrOkkIeBeJPrqH3zIWvqrlF8qZdZ8iuCxfk5nxJOvA/viewform

        •  

         
         
         
         
        doradca zawodowy
         
         
         

        KOBIETY IT

         

        KONFERENCJA ONLINE : KOBIETY IT

        Zapraszamy Państwa oraz Państwa uczennice do
        udziału w czwartej edycji konferencji Kobiety IT organizowanej przez
        firmę NOKIA - 19.11.2020 - w tym roku całkowicie on-line.

        Wydarzenie skierowane jest między innymi do uczennic z ostatnich klas
        szkół średnich, które stoją przed wyborem ścieżki kariery.


        Konferencja ma celu popularyzację zawodów w branży IT, chcemy łamać
        stereotypy i pokazywać że zawody techniczne są dla każdego.

         

        Rejestracja na stronie internetowej : http://womenofit.pl/ 

         

         

         

        W tym roku konferencja odbędzie się w formie on-line oraz będzie

         

        składać się z dwóch części: Przedpołudniowej w języku polskim
        oraz popołudniowej w języku angielskim.

        Panel poranny skierowany jest to dziewczyn, które zastanawiają się
        nad wyborem swojej ścieżki kariery. W tej części skoncentrujemy się
        na rozpoznaniu swoich kompetencji i na ich rozwoju. Pokażemy, że IT
        jest właściwą ścieżką zarówno dla humanisty jak i umysłu
        ścisłego. Będziemy mówić o tym jak odnaleźć się w świecie
        on-line - jak się uczyć, motywować i rozwijać. Wgłębimy się w
        tematy bezpieczeństwa w sieci, tak ważnego w dzisiejszych czasach.
        Uczelnie regionu zaprezentują swoje osiągnięcia podczas ciekawych
        wykładów technicznych.

        Panel popołudniowy skierowany jest do dziewczyn, którą chcą nieco
        bardziej zagłębić się w tematykę IT. Wszystkie wykłady tej
        części będą odbywały się w języku angielskim. Prelegentki
        pracują w NOKIA na całym świecie - w Kanadzie, Dubaju, Stanach
        Zjednoczonych, Hiszpanii, Finlandii i Niemczech. Posłuchamy o
        ścieżkach kariery w NOKIA, o tym jak zostać liderem i pozostać
        kobietą a także o kompetencjach przyszłości. Poruszymy również
        wiele tematów technicznych takich jak sztuczna inteligencja, uczenie
        maszynowe, cyber bezpieczeństwo, kompresja danych, automatyzacja i
        digitalizacja danych, 5G oraz technologia cloud.

         

         

        doradca zawodowy

         

         

        Moje mocne i słabe strony. Rozwiąż test i pracuj nad mocnymi stronami. 

         

          http://www.zs-zarow.powiat.swidnica.pl/other/testoso.pdf

         

         

         

         

         

        doradca zawodowy

         

         

        Rynek pracy

         

        Czy wiesz, czym jest Rynek Pracy? - zainteresuj się już teraz - zadbaj o swoją przyszłość.

        Czy wiesz, czym jest Rynek Pracy? - zainteresuj się już teraz :) zadbaj o swoją przyszłość - Obrazek 1                        Rynek pracy

         

         

        •  
        • https://mapakarier.org/paths - kliknij i poznaj wiele zawodów 

           

           

         

        Doradzamy zawodowo - wybieramy odlotowo 

        W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pragniemy przedstawić potencjalnym uczniom odwiedzającym naszą stronę film na temat naszej szkoły :)

         


        Doradca zawodowy

         

         

        • Salon Maturzystów Online 2020

        •  Salon Maturzystów online:

          1. Maturzyści z każdego województwa będą mieli swój własny dzień z Salonem Maturzysty 2020 online - z gwarancją uczestnictwa w nim w godzinach szkolnych(oraz w czasie pozalekcyjnym). Salon został wpisany we wrześniowy kalendarz szkolny (vide list MEN do kuratorów oświaty), a harmonogram Salonu dopasowany jest do struktury terytorialnej okręgowych komisji egzaminacyjnych.
          2. Budujemy regionalne (wojewódzkie) zasięgi komunikacyjne. W każdym województwie uruchomiona zostanie odrębna kampania informacyjna na temat programu Salonu Maturzystów w tym regionie. Oprócz kanałów oświatowych, wykorzystane zostaną mailingi do szkół i nauczycieli, komunikacja z uczniami i ich rodzicami w wykorzystaniem Librusa, kampania w mediach społecznościowych (FB, blogi skupiające maturzystów/kandydatów na studia, m.in. Idziemy gdzie), kanały komunikacyjne gazet i stron internetowych partnerów medialnych (Grupa Polska Press, internetowa wersja Wprost).
          3. Zapewnimy prezentację uczelni-wystawców w czasie zajęć szkolnych.Każdy z Salonów będzie miał swoje sceny programowe oraz strefę Expo. Scena główna w godzinach lekcyjnych zostanie w równych proporcjach oddana ekspertom maturalnym i uczelniom. Osoba prowadząca – gospodarz danego Salonu - łączyć będzie się z Państwa przedstawicielami na stoisku w strefie Expo na rozmowy o najciekawszych kierunkach i o walorach studiów w Waszym mieście, o inicjatywach studenckich i naukowych ciekawostkach ważnych z punktu widzenia kandydata.

          Będzie to zarazem zaproszenie na stoisko uczelni w popołudniowej części Salonu, w czasie wolnym od lekcji, już z udziałem rodziny. Dodatkowo, możliwe będzie wykupienie czasu na scenie głównej (poświęconego na emisję filmów reklamowych, lub przeprowadzenie webinarów czy warsztatów dedykowanych wszystkim uczestnikom obserwującym scenę programową).

          Informator dla Maturzystów

          Salonowy bestseller – “Informator dla Maturzystów 2021” – tym razem do pobrania – dla wszystkich zarejestrowanych uczestników Salonu, w postaci e-booka,na stoisku Perspektyw! To już 30. edycja publikacji znanej 4.500.000 maturzystów. Ponad 260 stron informacji o ofertach wszystkich uczelni, eksperckie poradnictwo, prezentacje kierunków studiów i szkół wyższych.

           


          doradca zawodowy

           




          19.11.2019r .Przedstawiciel Urzędu Skarbowego w Zabrzu

                          „FISKUS PODPOWIADA”

          temat spotkania ”Formy opodatkowania działalności gospodarczej”

                   

          Uczniowie klas o profilu ekonomicznym,fryzjerskim i sprzedawcy mogli również zapoznać się z możliwościami założenia swojej małej firmy i towarzyszącymi im preferencyjnymi warunkami.Przed nami kolejne spotkania!


          12.12.2019r. .Dietetyk kliniczny

                              „BĄDŹ ZDROWY”

          temat spotkania ”Fakty i mity o dietach cud czyli jak jeść zdrowo i nie zwariować?”

                                          

          Spotkaniu towarzyszyła gorąca dyskusja w efekcie udało się zaktualizować prawidłową piramidę żywieniową dla młodzieży,czekamy  już tylko na efekty:) Dobrze jest być dietetykiem...

          __________________________________________________________________________________

          27.02.2020r. Przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu 

          "BEZPIECZEŃSTWO"

          temat spotkania ”Cyberprzestępczość"

          poznamy nie tylko specyfikę pracy policjanta ale i zagrożenia internetu jak kradzież danych osobowych,handel ludźmi i inne.

                   

          Uczniowie klas technikum i szkoły branżowej wzięli dziś udział w spotkaniu z funkcjonariuszem policji Komendy Miejskiej w Zabrzu. Mieli okazję poznać specyfikę pracy policjanta oraz zdobyć wiedzę na temat zagrożeń płynących z Internetu. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem , uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące problemów , z którymi mieli okazję się zetknąć. 

          _____________________________________________________

          17.03.2020r. Przedstawiciel Urzędu Miasta Zabrze

          "PUBLIC RELATIONS"

          temat spotkania ”Promocja miasta-Międzynarodowe Targi Turystyki Przemysłowej"

          spotkanie przybliży zawód zaufania publicznego jakim jest min pracownik administracji samorządowej, a także jak ważne znaczenie ma w dzisiejszych czasach wizerunek

          ___________________________________________________________

          02 i 21.04.2020r. Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu-wizyta studyjna

          "PORADNICTWO ZAWODOWE"

          temat spotkania ”Planowanie kariery zawodowej"

          wizyta poznawcza specyfiki funkcjonowania PUP gdzie bezpłatne poradnictwo zawodowe jest dostępne dla osób zarejestrowanych,niezarejestrowanych oraz pracodawców i ich pracowników gdzie także można uzyskać wsparcie w zakresie:wyboru lub zmiany zawodu,zaplanowania kariery zawodowej,uzupełnienia kwalifikacji zawodowych czy zaplanowania rozwoju zawodowego w tym własnej działalności gospodarczej.

           

           

           

           

           

    • PROPONUJEMY

        • bezpłatne narzędzia edukacyjne dla Uczniów i Nauczycieli
        •  

                           

           

          www.mapakarier.org

          doradcy zawodowi ZSEU

        • Informator Maturzystów 2020
        •  

          Wszystko o egzaminie maturalnym, wyborze kierunku studiów i uczelni, pierwszych krokach na studiach,prezentacje 68 najpopularniejszych kierunków znajdziecie w „Informatorze dla Maturzystów 2020” 

           

          www.informator.perspektywy.pl

          najbliższy egzemplarz w Bibliotece szkolnej

          doradcy zawodowi ZSEU

        • bezpłatne narzędzie dla uczniów do tworzenia do dokumentów kwalifikacji zawodowych
        •  

          Portfolio-Europass to zestaw dokumentów umożliwiających prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.Obowiązuje również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w krajach kandydujących do UE.

           

           Europass może być wykorzystany:

          •  przy poszukiwaniu pracy w kraju i zagranicy
          •  przy wyjeździe na staż lub praktykę
          •  w przypadku kontunuowania nauki za granicą
          •  do samooceny i prezentacji kompetencji językowych

           

          www.europass.org.pl

          doradcy zawodowi ZSEU

        • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości-poznaj nowe możliwości zawodowe z ZSEU
        •                  

           

          18.11.2019r. szkolne rozgrywki ekonomiczne    "Chłopska Szkoła Biznesu"o tytuł Młodego Mistrza Biznesu przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach

          19.11.2019r.spotkanie z cyklu "Fiskus podpowiada"nt obowiązujących form opodatkowania przedsiębiorstw przy wspólpracy z Urzędem Skarbowym w Zabrzu

          20.11.2019r.warsztaty"Techniki twórczego myślenia jako wsparcie dla biznesu" przy współpracy z Urzędem Miasta Zabrze i Śląską Fundacją Wspomagającą Rozwój Dzieci

          21.11.2019r.wykład"Innowacje,czy sprawdzone działanie,co lepsze dla Startup'a?" oraz "Kobieta w biznesie-własna firma od A do Z"przy współpracy z Urzędem Miasta Zabrze i Śląską Fundacją Wspomagającą Rozwój Dzieci

          22.11.2019r.warsztaty"Kreatywne prowadzenie firmy,korzyści i zagrożenia" oraz "Wykonuje wolny zawód"przy współpracy z Urzędem Miasta Zabrze i Śląską Fundacją Wspomagającą Rozwój Dzieci

          27.11.2019r.spotkanie w Zakładzie Ubezpieczeń Spłecznych w Zabrzu nt "Usługi świadczone przez ZUS-platforma usług elektronicznych"

           

          doradcy zawodowi ZSEU

        • co po maturze?
        •  

          Drogi maturzysto!

          Stan epidemii minie, miejmy nadzieję, że jak najprędzej. Matura się odbędzie(nie wiemy jeszcze czy w zaplanowanym terminie?).Warto więc pomyśleć gdzie kształcić się dalej?

          Przedstawiamy kilka propozycji, może coś Cię zaciekawi?

          Dla ekonomistów:

          - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (ekonomia,finanse i rachunkowość) www.ue.katowice.pl

          - Uniwersytet Śląski w Katowicach (administracja,prawo,przedsiębiorczość) www.us.edu.pl

          - Górnośląska Wyższa Szkola Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach (administracja,finanse i rachunkowość) www.gwsh.pl

          - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. www.wsb.pl/chorzow

          Dla logistyków:

          - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach  www.ue.katowice.pl

          - Politechnika Śląska w Gliwicach Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu www.polsl.pl/roz

          - Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach www.gwsh.pl

          - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie www.wsb.pl/chorzow

          Dla polcjantów:

          - Wyższa Szkoła Zarzadzania Ochroną Pracy w Katowicach(bezpieczeństwo wewnętrzne)  www.wszop.edu.pl

          - Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach(bezpieczeństwo wewnętrzne) www.awf.katowice.pl

          - Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie(bezpieczeństwo wewnętrzne) www.wsb.pl/chorzow

          Dla żołnierzy:

          - Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. www.awl.edu.pl

          - Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. www.wat.edu.pl

          -Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. www.akademia.mil.pl

          Dla fryzjerów:

          -  Górnosląska Wyższa Szkola Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach (kosmetologia) www.gwsh.pl

          A wszystkich niezdecydowanych i poszukujących odsyłamy do "Informatora dla maturzystów 2020"

           

          doradcy zawodowi ZSEU

           

           

           

           

        • "Kierunki Wirusoodporne
          czyli co studiować,
          żeby zawsze mieć pracę?"
        • Fundacja Edukacyjna Perspektywy zaprasza 

          23 kwietnia (czwartek) w godzinach 14.00 - 17.30 

          na bezpłatną konferencję online, podczas której razem z ekspertami  z firm oraz studentkami  z całej Polski będą prezentowane przyszłościowe kierunki studiów.

          Wydarzenie organizowane będzie w czasie rzeczywistym i składa się  z trzech modułów:

          -krótkich 15minutowych debat z przedstawicielami firm i studentkami,którzy będą w przystępny sposób opisywać kierunki oraz możliwości pracy po nich

          -30minutowej sesji,podczas której omawiane będą kierunkinanotechnologia,bioinformatyka,analityka danych,cyberbezpieczeństwo i wiele innych!

          -wirtualnych stoisk online, gdzie politechniki z całej Polski będą prowadzić konsultacje z uczniami i będzie można zadać wszystkie nurtujące pytania

           

          na wydarzenie trzeba się zarejestrować:

          https://link.freshmail.mx/c/pen1opynz9/p6hgom37kp

           

          Do zobaczenia (online) 23 kwietnia!

           

          doradcy zawodowi ZSEU

           

           

        • prezentacja zawodów:grafik komputerowy
        •             

           

          w czwartek, 7 maja, o godz. 19:00 odbędzie się  darmowy webinar:"Jak to jest być grafikiem komputerowym?", podczas którego :


          Uczniowie dowiedzą się m.in:
          - jakiego typu zadania wykonuje na co dzień grafik komputerowy i UX designer ;
          - w jakie studia/kursy warto zainwestować, a czego można nauczyć się samodzielnie;
          - gdzie można zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe w branży;
          - jakie kompetencje najbardziej się liczą w tym zawodzie.

          Link do rejestracji oraz szczegółowy opis webinaru znajduje się tutaj.

           

           doradcy zawodowi ZSEU

        • "Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”
          bezpłatny webinar dla rodziców 27.05.2020r. godz.18.30
        • Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, jak wspierać swoje dziecko, które stoi przed wyborem ścieżki edukacyjnej? Głowisz się, jaki zawód da mu gwarancję odnalezienia się na zmieniającym rynku pracy? Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by – pomimo nieprzewidywalnych zmian – mogło korzystać ze swoich zasobów?

          Dowiecie się Państwo  m.in.:

          • dlaczego ważne jest wspieranie dziecka w określaniu predyspozycji zawodowych;

          • w czym młodym ludziom może pomóc wiedza o rynku pracy i w jaki sposób ją poszerzać;

          • na co zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku w optymalny sposób korzystać ze swoich zasobów;

          • w jaki sposób określać kompetencje dziecka oraz wzmacniać jego samodzielność – poznasz techniki doceniania i dowartościowania.

           

          Link do rejestracji oraz szczegółowy opis webinaru znajduje się tutaj. Możesz także dołączyć do wydarzenia na Facebooku

           

          doradcy zawodowi ZSEU

        • "Wirtualny Dzień Maturzysty"
          rekrutacja na studia w roku akademickim 2020/21
        •   

          Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Miesięcznikiem Edukacyjnym Perspektywy na stronie internetowej www.studia.gov.pl w okresie od 3 czerwca do września br. przeprowadzi kampanię informacyjną wspierającą rekrutację na studia w roku akademickim 2020/21.

          Pierwszym jej etapem będzie realizowany 3 czerwca "Wirtualny Dzień Maturzysty", podczas którego zapoznacie się z najnowszymi informacjami nt. matury przeprowadzanej w szczególnych warunkach oraz mini-wykładów ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych "przynoszących" ostatnie podpowiedzi umożliwiające pomyślne zdanie egzaminów oraz eliminację najczęściej popełnianych błędów.

          Szczegółowy program całej kampanii - adresowany wprost do Maturzystów 2020 zawiera załączony komunikat.

          Rejestracja dla zainteresowanych udziałem w realizowanym online Dniu Maturzysty rozpocznie się już od 1 czerwca br. na stronie https://studia.gov.pl/studia2020/

           

          doradcy zawodowi ZSEU

        • bezpłatne szkoły dla dorosłych
          propozycje kształcenia dla absolwentów klas branżowych -tygodniowo lub weekendowo
        • Przedstawiamy ofertę bezpłatnych szkół dla dorosłych w Zabrzu gdzie nauka trwa od 1 roku do 2 lat na kierunkach min:

          florysta,dietetyk,

          opiekunka dziecięca,

          terapeuta zajęciowy,

          rejestratorka medyczna,

          asystentka stomatologiczna,

          asysytent osoby niepełnosprawnej,

          technik usług pocztowych,

          technik fryzjerstwa,

          technik obsługi turystycznej,hotelarstwa,

          technik organizacji reklamy,

          technik usług kosmetycznych

          szczegóły:

          https://slaskie.szkolypolicealne.edubaza.pl/serwis.php?s=1348&pok=23572&c1p=2478&c1m=&c2_1=&c3_1=&c4_1=&c5_1=&c6_1=&c7_1=

           

          doradcy zawodowi ZSEU

        • Bezpieczne wakacje 2020r,
        •                          

          Oto najważniejsze zasady, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

          -Zawsze informuj rodziców, najbiższych gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

          -Noś ze sobą numer telefonu do rodziców,najbliższych.

          -Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.

          -Do chodź za blisko jezdni.

          -Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.

          -Nie rozmawiaj z obcymi.

          -Poinformuj najbliższych, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

          -Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

          -Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

          -Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

          -Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

          -Nie wchodź do wody bez opieki innej osoby.

          -Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

          -Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.

          -Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.

          -W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.

          -Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

          -Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

          -Nie oddalaj się sam – w nowych miejscach łatwo się zgubić.

          -Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.

          -Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

          -Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.

          -Nie rozpalaj ogniska w lesie.

          -Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

          -Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz

           

          doradcy zawodowi ZSEU