• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w latach 2021- 2025 dla Technikum nr 4 w ZSE-U!

          • ​​​​​Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Zabrzu beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

             

            Miło nam poinformować, iż wniosek Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu wieloletniego – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3 został rozpatrzony pozytywnie:)

            Otrzymane fundusze w wysokości 15 000 zł (w tym 3 000 zł - wkład własny organu prowadzącego) pozwolą na zakup lektur szkolnych, wydawnictw historycznych, poświęconych historii Polski XX wieku oraz elementów wyposażenia pomieszczenia bibliotecznego, jak również na wsparcie działań promujących czytelnictwo.

          • Trochę ciekawostek na wolne dni

          • Na budynku naszej szkoły umieszczona jest tablica upamiętniająca działalność  drużyny harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w latach 1945-1950.

            Czy znacie historię tej drużyny? Nie? To właśnie zachęcamy was do przeczytania jej dziejów opisanych w książce  „TROPEM NASZEJ DRUŻYNY. Z KRONIKI I WSPOMNIEŃ HARCERZY BIAŁEJ 3. ZABRZAŃSKIEJ DRUŻYNY”.

            A dla zachęty fragment wprowadzenia do niej:

            „Książka opisuje przeżycia chłopców, którzy po wyjściu z mroków wojny i straszliwej hitlerowskiej okupacji ruszyli do Harcerstwa, którego legendę znali tylko z opowiadań swoich rodziców. Nie pytali o to, co zyskają w Harcerstwie. Chłopcy ci żądni byli zabawy, wycieczek, harców i przygody. Zorganizowani w zastępy po kilku chłopców - rówieśników, kilka zastępów w drużynę niby mały oddział wojskowy. Harcerstwo było dla chłopców przeciętnych, skłonnych poddać się dyscyplinie, wierzących w autorytet przywódcy, ale także mających potrzebę doskonalenia się na miarę porządnych ludzi. Mundur, kółeczka sprawności na rękawie, krzyż jako wyróżnik z tłumu, jestem lepszy. To oni uprawiali sport, gimnastykę, uczyli się pływać i jazdy na nartach i rowerach, majsterkowali, świadczyli dobre uczynki. Czynem i zachowaniem zdobywali sympatię i mir w społeczeństwie. (…)

            Ich młodzieńcze ideały, przygoda i zapał zostały brutalnie zdeptane. Zlikwidowano drużynę, pogasły harcerskie ogniska.  Ale nie ulegli

             

            Leonard Denkowski, harcmistrz

            „Czubaty Dzięcioł”

          • Centralna Komisja Egzaminacyjna

          • informuje zdających sesji 2023 lato

            CKE informuje o możliwości od dzisiaj do 16 lipca br. dostępu wszystkich zdających sesji letniej 2023 do treści zadań i udzielonych odpowiedzi  w części pisemnej  egzaminu  przeprowadzanej z wykorzystaniem stanowisk komputerowych egzaminów.Zdający wykorzystują nazwy użytkowników i hasła otrzymane podczas egzaminu.

            W przypadku pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt ze szkołą.

          • Wakacyjny spacer z historią

          • Jeśli siedzisz w domu i trochę się nudzisz, poznaj historię lokalną, wyjdź na spacer z historią, poszukaj, poszperaj i wyślij do nas to, co odkryjesz (ciekawe miejsce upamiętniające lokalne wydarzenie, ważne postacie).

            Udokumentowana przez ciebie historia zostanie nagrodzona we wrześniu. Prace proszę wysyłać do nauczycieli historii (na Teamsa). Uwiecznij na zdjęciu przy obiekcie historycznym swoją sylwetkę, bez widocznych rysów twarzy, zapal znicz.