Przed prawyborami naszym zadaniem było uświadomienie szkolnej społeczności czym są wybory, jak wziąć w nich udział. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób. W tym celu prowadziliśmy specjalne zajęcia w ramach lekcji WOS-u, zamieszczaliśmy materiały informacyjne, a także powiesiliśmy plakaty, których głównym celem było zachęcenie do udziału w wyborach (akcja profrekwencyjna). Co więcej uczniowie również zaangażowali się w kampanię profrekwencyjną przygotowując ciekawe grafiki. Gdy nadszedł dzień głosowania uczniowie przychodzili do auli, w której znajdowała się siedziba komisji wyborczej. Głosowanie przebiegało sprawnie, a lokal wyborczy został zaaranżowany zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, przez co samo głosowanie miało podniosły charakter.
Po zamknięciu lokalu wyborczego członkowie komisji wspólnie dokonali przeliczenia kart z czego następnie został spisany protokół wyników udostępniony na stronie programu.
Uczestnicy zobaczyli na naszych zajęciach listę kandydatów z naszego okręgu (strona wybory.gov.pl) i dowiedzieli się jak można sprawdzić inne dane, które udostępnia PKW. Dodatkowo z pomocą strony gov.pl i aplikacji mObywatel wyjaśniliśmy jak sprawdzić swój okręg wyborczy lub dokonać jego zmiany. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że lekcja miała charakter praktyczny i pomoże naszym uczniom 9 czerwca - warto wspomnieć, że dla niektórych osób to ich pierwsze wybory w życiu!
Organizacja symulacji wyborów w szkole NIE JEST agitacją wyborczą, JEST działaniem edukacyjnym, obywatelskim i profrekwencyjnym.