• BohaterON w Twojej Szkole

          • Nasza szkoła - Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu zrealizowała zadania kampanii BohaterON w Twojej Szkole 2023. Jest to kampania o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa oraz promocję postaw patriotycznych i historii Polski XX wieku. Organizatorzy kampanii to: Fundacja Sensoria, Fundacja Pokolenia Kolumbów. Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. 

            W ramach kampanii odbyły się lekcje historii o Powstaniu Warszawskim, w trakcie których uczniowie przeprowadzili debaty oksfordzkie nad tezą “Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była słuszna”. 

            Przygotowaliśmy gazetki o Powstaniu Warszawskim i wysłaliśmy podziękowania i życzenia Powstańcom Warszawskim. W kampanię zaangażowało się 140 uczniów pod kierunkiem nauczyciela historii Reginy Koziatek.

        • Otrzęsiny klas pierwszych mundurowych
          • Otrzęsiny klas pierwszych mundurowych

          • 25 października odbyły się Otrzęsiny dla klas 1 Tlw i 1Tep. Uczestnicy zostali podzieleni losowo na grupy i mieli do wykonania 5 zadań: 
            1. Pokonanie toru sprawnościowego 
            2. Transport poszkodowanego na noszach
            3. Przeprowadzenie resuscytacji krązeniowo-oddechowej.
            4. Ewakuacja poszkodowanego z pola walki.
            5. Rozwiązanie 3 łamigłowek logicznych. 
          • II miejsce w Miejskim Konkursie "Krzyżówka Matematyczna na Urodziny Zabrza"

          • Gratulacje dla Wiktorii Pabian i Oliwiera Doardo, uczniów klasy II Tep za zajęcie II miejsca w Miejskim Konkursie "Krzyżówka Matematyczna na Urodziny Zabrza" w kategorii szkół ponadpostawowych.

            Konkurs jest organizowany jest przez III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu i polega na rozwiązywaniu
            w drużynach dwuosobowych działań arytmetycznych, których wyniki są hasłami w krzyżówce i równocześnie datami historycznymi związanymi z naszym miastem.

            Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi stanęli na podium. Życzymy, aby w kolejnych edycjach było równie dobrze :).

        • Forum Szkół
          • Forum Szkół

          • W dniach 18 -20.10.2023 r. koordynator klas OPW mł. chor. Grzegorz Ferdyn uczestniczył w XII Ogólnopolskim Forum Szkół "Edukacja Obronna Młodzieży", zorganizowanym na bazie 4 RBLog we Wrocławiu, przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji. Oprócz delegatów szkół, realizujących programy OPW i CWKM, w forum wzięli udział również przedstawiciele kuratorium, wybranych patronackich jednostek wojskowych, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej.

          • Edukacja ekonomiczna

          • "Lekcje z ZUS" edycja 2023

            Od początku października na terenie szkoły jest realizowany projekt edukacyjny ZUS – „LEKCJE Z ZUS” , którego głównym założeniem jest budowanie świadomości młodego pokolenia, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Celem jest zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz świadomość , czym skutkuje decyzja by wykluczyć się z tych ubezpieczeń.

            „Lekcje z ZUS” kształtują postawę naszych uczniów, uczą przy tym, by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń, a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Warto się dowiedzieć, co oznacza i czym są:

            1. „Świadomy zawsze ubezpieczony”,

            2. „Co Ci się należy, kiedy płacisz składki”,

            3. „Renty i emerytury”,

            4. „E – ZUS, czyli firma pod ręką”.

            Ostatnim etapem tego projektu jest Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, której etap szkolny odbędzie się w listopadzie.

            Uczestnikom życzymy powodzenia i trzymamy za nich MOCNO KCIUKI !!!!!!!

             

          • Międzynarodowy Dzień Mediacji

          • W dniach 16 - 20 X 2023r obchodziliśmy Tydzień Mediacji. Z tej okazji uczniowie klasy 4 Te/l uczesniczyli w seminarium pod nazwą "Wchodząc w dorosłość wybieram mediacje". Spotkanie miało miejsce w budynku Sądu Rejonowego w Zabrzu. Poza informacjami na temat zasad prowadzenia mediacji, roli mentora, róznic pomiędzy mediacją, a sądowym procesem rozwiązywania konfliktów czy mediacji rówieśniczych, młodzież mogła zwiedzić budynek sądu, salę sądową, centrum monitoringu oraz areszt. 

        • Karambol 2023
          • Karambol 2023

          • 19 pażdziernika uczniowie klas mundurowych 5Tlw, 5Tep i 4Tlw uczestniczyli w roli pozorantów w powiatowych ćwiczeniach jednosteki PSP, OSP i PRM pod kryptonimem Karambol 2023.  Udział w ćwiczeniach był dobrą okazją do zapoznania się z działaniem służb w wypadkach drogowych z dużą liczbą poszkodowanych. Zapraszamy do galerii z wydarzenia. 
          • II miejsce w grze ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”

          • Dnia 18.10.2023 r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery dwuosobowa reprezentacja naszej szkoły brała udział w rozgrywkach planszowej gry ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Allan i Angelika zdobyli II miejsce pokonując w rozgrywkach 8 innych drużyn. Oprócz dobrej zabawy uczestnicy otrzymali również wartościowe nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • Z EKONOMIĄ NA TY

          • Ubezpieczenia społeczne w praktyce

            Współpraca z Zakładem Ubezpieczen Społecznych w Zabrzu to wyjątkowa forma kooperacji zawodowych;staży młodych ekonomistów jak i spotkań z praktykami ZUS.Tematem ostatniego szkolenia były ubezpieczenia społeczne pracownika a osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

          • Kółko Gwary Śląskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach

          • 17 października 2023 r. uczniowie z Kółka Gwary Śląskiej " Godać niy ma gańba" zwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach. Muzeum znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice - to chyba najlepsze miejsce, aby udokumentować dziedzictwo historyczne i kulturowe Śląska. 

            Większość ekspozycji umieszczono 14 metrów pod ziemią, ale po wejściu do holu głównego muzeum nie poczuliśmy się jednak jak w kopalni. Pomieszczenie prezentowało się całkowicie w bieli, od podłogi po sufit.

            Zwiedzanie  rozpoczęliśmy od Galerii Polskiej Sztuki Nowoczesnej 1800-1945, zwiedziliśmy również Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej a najbardziej spodobała nam się Galeria Plastyki Nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku.  Schodząc na niższy poziom obejrzeliśmy  wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” aby poznać  historię górnictwa, przemysłu, sztuki oraz życia codziennego Ślązaków.

            Wycieczka była doskonałą lekcją historii i kultury naszego regionu.

          • Młodzi Głosują

          • Jako jedna z 598 szkół w Polsce zrealizowaliśmy program "Młodzi Głosują" stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej! Przeprowadziliśmy akcję profrekwencyjną, edukacyjną oraz zajęcia w trakcie których uczniowie poznali wszelkie tajniki głosowania. Społeczność szkolna z entuzjazmem zareagowała na wydarzenie, o czym świadczy mobilizacja wyborców. Lekcja demokracji w praktyce - w ZSEU jesteśmy na tak!

            Przed prawyborami naszym zadaniem było uświadomienie szkolnej społeczności czym są wybory, jak wziąć w nich udział. Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby osób. W tym celu prowadziliśmy specjalne zajęcia w ramach lekcji WOS-u, zamieszczaliśmy materiały informacyjne na szkolnym Facebooku czy w dzienniku elektronicznym, a także powiesiliśmy plakaty, których głównym celem było zachęcenie do udziału w wyborach (akcja profrekwencyjna). Co więcej uczniowie również zaangażowali się w kampanię profrekwencyjną przygotowując ciekawe grafiki. Gdy nadszedł dzień głosowania uczniowie przychodzili do auli, w której znajdowała się siedziba komisji wyborczej. Głosowanie przebiegało sprawnie, a lokal wyborczy został zaaranżowany zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, przez co samo głosowanie miało podniosły charakter.

            Po zamknięciu lokalu wyborczego członkowie komisji wspólnie dokonali przeliczenia kart z czego następnie został spiany protokół wyników udostępniony na stronie programu.

            Uczestnicy zobaczyli na naszych zajęciach listę kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy zarejestrowani są w lokalnym okręgu wyborczym (strona wybory.gov.pl) i dowiedzieli się jak można sprawdzić inne dane, które udostępnia PKW. Dodatkowo z pomocą strony gov.pl i aplikacji mObywatel wyjaśniliśmy jak sprawdzić swój okręg wyborczy lub dokonać jego zmiany. W ramach lekcji interaktywnej uczniowie po zeskanowaniu kodu QR sprawdzili swoje poglądy za pomocą Latarnika Wyborczego. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że lekcja miała charakter praktyczny i pomogła naszym uczniom 15 października - warto wspomnieć, że to ich pierwsze wybory w życiu!

            Sprawozdania z realizacji programu (w tym wyniki głosowania) dostępne są tutaj.

            Organizacja symulacji wyborów w szkole NIE JEST agitacją wyborczą, JEST działaniem edukacyjnym, obywatelskim i profrekwencyjnym.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W przeddzień 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej Pani Dyrektor nagrodziła nauczycieli, a uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny.

            Od rana nauczycieli do tej wyjątkowej uroczystości przygotowywały klasy fryzjerskie w "SPA dla nauczycieli". Poranek można było zacząć od dobrego ciastka i kawy, a przede wszystkim od cudownej fryzury.

            Podczas akademii uroczyście pogratulowaliśmy Pani Dyrektor uhonorowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej - najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania. Pani Dyrektor wręczyła nagrody dla nauczycieli, a potem pałeczkę przejęli uczniowie. Zarząd Samorządu Uczniowskiego złożył życzenia dla całej społeczności i przyszedł moment, na który wszyscy czekali - część artystyczna przygotowywana od wielu tygodni.

            Zaczęliśmy od szkolnej wersji znanego utworu "Baśka", a następnie zobaczyliśmy premierę przedstawienia pt. "250 lat KEN - szkoła kiedyś vs dzisiaj". Muzycznie zakończyliśmy utworem "Fairytale" oraz tanecznie pokazem Szkolnej Grupy Tanecznej. Cała część artystyczna dostępna jest na naszym kanale YouTube!

          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

          • 13 października 2023 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2023/2024, podczas której dyplom otrzymał nasz uczeń klasy 5 Tep, który także jest Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Sebastian Wazia. Serdecznie gratulujemy uzyskania wysokich wyników w nauce (średnia 6,0) oraz życzymy dalszych sukcesów.

        • Ślubowanie klasy 1Tlw.
          • Ślubowanie klasy 1Tlw.

          • 11 pażdziernika w Bytomiu, w asyście honorowej 34 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, odbyło się ślubowanie klas pierwszych szkół prowadzących Oddziały Przygotowania Wojskowego.  Zapraszamy do galerii z uroczystości. 
        • Wycieczka do Pragi
          • Wycieczka do Pragi

          • Wycieczka Szkolnego Kółka Turystycznego do Pragi, która odbyła się 5 października 2023 roku była prawdziwą podróżą przez historię i kulturę. To kolejny udany wyjazd zorganizowany własnymi siłami przez kółko, które prężnie działa w naszej szkole.

            Zwiedzanie Pragi z Panią Przewodniczką przy pięknej słonecznej pogodzie uczniowie rozpoczęli od imponującego Zamku Praskiego. Punktualnie o godzinie 12:00 na pierwszym dziedzińcu Zamku  obserwowali oni ceremonialne wydarzenie jakim jest zmiana warty, która ma swoje korzenie w dawnych tradycjach militarystycznych, a obecnie stanowi atrakcyjny element turystyczny.

            W planie wycieczki nie mogło zabraknąć Katedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Jej majestatyczne gotyckie wzornictwo, wspaniała architektura, liczne piękne witraże oraz detale rzeźbiarskie zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

            Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili urokliwą Malą Stranę, czyli dzielnicę Mniejsze Miasto oraz malowniczą Złotą Uliczkę, gdzie każdy mógł poczuć klimat dawnych czasów. Kolejnym punktem programu był Most Karola, który zachwycił wszystkich swoim pięknem i niezwykłym widokiem na Wełtawę.

            Przechodząc na Stare Miasto uczniowie zatrzymali się na dłużej przy słynnym zegarze astronomicznym. Następnie odwiedzili Plac Vaclava, centralny punkt miasta, gdzie pulsowało życie praskie.

            Uczestnicy wycieczki mieli również możliwość odwiedzenia manufaktury czekolady Choco Story, gdzie poznali tajniki produkcji tego przysmaku i mieli okazję skosztować wyśmienitych czekolad.

          • Medal Komisji Edukacji Narodowej

          • Jest nam bardzo miło poinformować, że Pani Dyrektor Iwona Nowakowska została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

            To najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki nadawane jest za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Finał XVI Giełdy Podręczników Używanych

          • ​​​​196 egzemplarzy podręczników, które znalazły nowych właścicieli, to bilans tegorocznej  akcji kupna i sprzedaży podręczników używanych.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się skorzystać z bibliotecznego przedsięwzięcia, 
             a właścicieli podręczników niesprzedanych zapraszamy do  odbioru książek w godzinach pracy biblioteki szkolnej. 
            Gratulujemy aktywności i przedsiębiorczościyes Wpadnijcie znów za rok! 

             

          • 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • Jak podaje portal Gov.pl

            Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce.

            Nie ignoruj swojego zdrowia psychicznego. W razie zauważania niepokojących objawów u siebie lub swoich bliskich, zgłoś się po pomoc.

             

             

          • Kolejne spotkanie z cyklu "Kryminalne zagadki Śląska" za nami!

          • ​​​​​​Adam Regiewicz i Mariusz Czubaj gośćmi tegorocznego spotkania autorskiego.

            Październik -  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to dobry czas do organizowania różnego rodzaju aktywności. Z tej okazji, dzięki współpracy międzybibliotecznej, mogliśmy po raz kolejny gościć zaprzyjaźnioną z naszą szkołą Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Fusieckiego w Zabrzu - autora licznych inicjatyw i akcji bibliotecznych.

            "Historia ujęta w kryminale" - to temat i tegoroczna propozycja MBP w Zabrzu, organizowana w ramach cyklu "Kryminalne zagadki Śląska".

            Adam Regiewicz - prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, filolog i filmoznawca, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz  Mariusz Czubaj - profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, polski literaturoznawca, antropolog kulturowy to autorzy powieści kryminalnych i  prelegenci tegorocznego spotkania.

            Uczniowie naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami II LO w Zabrzu, VIII LO w ZSO nr 14 w Zabrzu mieli niecodzienną okazję wysłuchać autorów literatury, która nie tylko dostarcza emocji, ale także stymuluje umysł, prowokuje do myślenia i daje możliwość zanurzenia się w inny, często nieznany świat i uważamy, że... warto było:)

            Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu!