• Mecz siatkówki Uczniowie - Nauczyciele z okazji DEN
          • Mecz siatkówki Uczniowie - Nauczyciele z okazji DEN

          • W tradycyjnym pojedynku z okazji Dnia Edukacji Narodowej Uczniowie kontra Nauczyciele w 4 rozegranych setach nie udało się wyłonić zwycięzcy i mecz zakończył się remisem 2:2. Spotkanie stało na wysokim poziomie a oba zespoły zasłużyły na pochwały. Dodatkową atrakcją były występy Szkolnej grupy Cheerleaders . 
          • XV Giełda Podręczników Używanych

          • Podsumowanie bibliotecznej akcji kupna i sprzedaży podręczników używanych.​​​​​​

                Kiedy 15 lat temu po raz pierwszy zaproponowaliśmy uczniom naszej szkoły udział w Giełdzie Podręczników Używanych, nie przewidywaliśmy, że akcja ta na stałe wpisze się w działania biblioteki szkolnej – pomysłodawcy i organizatora giełdy. Niesłabnące od lat zainteresowanie społeczności szkolnej podręcznikowym przedsięwzięciem pokazało, że o powodzeniu tego typu akcji decyduje zwykła potrzeba. 170 egzemplarzy sprzedanych podręczników to efekt tegorocznej, bibliotecznej pracy. Po miesięcznych działaniach związanych  z funkcjonowaniem giełdy, książki niesprzedane zostaną zwrócone właścicielom lub za ich zgodą przekazane na makulaturę. 

            Kolejna edycja w przyszłym roku szkolnym, tradycyjnie - we wrześniu.

            Zapraszamy!

          • "Kryminalne zagadki Śląska vol.4" w ZSE-U

          • ​​​ "Zabrze w kryminale" - seminarium. ​​​​​

            „Zabrze w kryminale” to tytuł seminarium Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach popularnego w naszym mieście cyklicznego projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 4”.

            W ramach kolejnej odsłony projektu, dnia 6 października mieliśmy okazję i niewątpliwą przyjemność gościć w murach naszej szkoły autorów książek kryminalnych, którzy opowiadali o obrazie miasta Zabrza w swoich dziełach literackich.

            Prelegenci: Monika Kassner - historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek retro przedstawiła wykład pod tytułem „Ile jest cukru w cukrze, czyli prawda i fikcja w śląskim kryminale retro” oraz

            Adam Regiewicz -  profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat  nauczyciel zabrzańskiego liceum, a obecnie kierownik Instytutu Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, autor kryminałów przybliżył „Semiotykę kaszanki, czyli jak smakują kryminały o Śląsku”.  

            Spotkania autorskie to wciąż żywa i praktykowana tradycja literacka. Z jednej strony stanowią oczywistą popularyzację czytelnictwa i literatury, a z drugiej - źródło swoje mają w naturalnej potrzebie spotkania jednego człowieka z drugim człowiekiem - w tym przypadku  pisarza z odbiorcą jego dzieła - czytelnikiem. Mamy nadzieję, że biblioteczne seminarium przybliżyło sympatykom tego typu literatury ich twórców, a naszych uczniów zachęciło do sięgnięcia  po omawiane publikacje.

          • Pokaz fryzjerski

          • Podczas Dnia Nauki nasze uczennice technikum w zawodzie technik usług fryzjerskich przygotowały pokaz fryzjerski. Wystąpiły na scenie prezentując swoje umiejętności. Tworzyły fryzury wszystkim odwiedzającym uczniom. Zwiedzały również odnowioną Wieżę Ciśnień, która zachwyca swoją przemianą.

          • Gratulacje!

          • dla Anny Fortuny i Magdaleny Romanowskiej, uczennic klasy IITep za zajęcie II miejsca w Miejskim Konkursie "Krzyżówka Matematyczna na 100 - lecie Zabrza" dla szkół ponadpodstawowych!!

            Konkurs polegał na rywalizacji dwuosobowych drużyn, które w tym samym czasie rozwiązywały te same działania arytmetyczne. Wyniki działań były hasłami w krzyżówce i równocześnie datami historycznymi, liczbami związanymi z dziejami miasta.

        • 3 i 4 miejsce w sztafetowych biegach przełajowych dla ZSE-U !
          • 3 i 4 miejsce w sztafetowych biegach przełajowych dla ZSE-U !

          • Sztafeta w składzie Bartłomiej Adamczyk (1TlwB), Fabian Bednorz (1Tl), Wiktor Markiewka i Oskar Piechota (1Te/l) oraz Wiktor Giza i Bartosz Nowak (3Tlw) wywalczyła 3 miejsce w Mistrzostwach Zabrza w Sztafetowych Biegach Przełajowych.  Sztafeta dziewcząt w skłądzie Weronika Ćwik (2Tlw), Nikola Kołcz (4Tep), Martyna Sobczyk (2Tep), Karolina Raszczyk (3Tep) oraz Kamila Paluch i Wiktoria Niesporek (4TlwP) ukończyła rywalizację na 4 miejscu. 
        • Porozumienie o współpracy
          • Porozumienie o współpracy

          • 28 września 2022 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Porozumienie ma na celu rozwijać współpracę szkoły z uczelnią oraz umożliwić realizację różnych projektów dydaktyczno-naukowych poprzez ciekawe prelekcje i warsztaty, które będą odbywać się na terenie naszej szkoły oraz uczelni.

          • Spotkania z historią - Muzeum w Gliwicach

          • 30 września uczniowie klasy 4 Te/p P uczestniczyli w lekcji muzealnej: Wrzesień 1939. A więc wojna! zorganizowanej przez Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Podczas zajęć poruszono temat prowokacji gliwickiej, początku  II wojny światowej  i genezy jej wybuchu. Dodatkowo uczniowie zobaczyli zbiór odlewów artystycznych wyeksponowanych  w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”.

          • Europejski Dzień Języków

          • Europejski Dzień Języków!

            27 września 2022 r. w naszej szkole odbyły się konkursy w ramach Europejskiego Dnia Języków obcych: Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz Quiz o krajach niemieckojęzycznych.  W konkursach uczestniczyło ponad 80 uczniów naszej szkoły.28 września uczennice klasy trzeciej w zawodzie Technik usług fryzjerskich stworzyły trzy stanowiska: europejskie, niemieckie i szwajcarskie. Uczniowie i nauczyciele mogli zasmakować specjałówz poszczególnych krajów i Europy.To były dni pełne wiedzy i smaków.

          • Skarbnikowe Gody 2022


          • Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych - zawsze jesteśmy tam gdzie dzieje się coś ważnego i wyjątkowego. W tym roku Zabrze ochodzi 100 rocznicę nadania praw miejskich. Jestśmy dumni, że braliśmy udział w barwnym korowodzie jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najliczniej reprezentowanych zabrzańskich szkół.  
            Skarbnikowe Gody 2022

        • Sztafeta Jubileuszowa z okazji 100-lecia miasta Zabrze.
          • Sztafeta Jubileuszowa z okazji 100-lecia miasta Zabrze.

          • 28 września na stadionie Arena Zabrze odbyła się wyjątkowa sztafeta, w której brały udział pięcioosobowe reprezentacje zabrzańskich szkół i instytucji, wśród których nie mogło zabraknąć reprezentacji ZSE-U. Sztafeta w składzie: Adam Kajewski (4TlwP), Wiktor Giza (3Tlw), Karolina Raszczyk (3Tep), Mateusz Sulik (3Tep) i Agata Kostka (1Tep) okazale zaprezentowała się w pełnym umundurowaniu. 
          • Charakteryzacje w wykonaniu naszych uczniów

          • 28 września uczniowie  klasy 2 technikum w zawodzie technik usług fryzjerskich charakteryzowali statystów biorących udział w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych na terenie Kopalni Guido oraz Sztolni Luiza.

          • Sprzątanie Świata

          • Akcja Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu Clean Up The World, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.My również aktywnie działamy. Oficjalne hasło tegorocznej - 29 edycji brzmi Wszystkie śmieci są nasze!, dlatego w piątek 23 września zorganizowaliśmy spotkania w szkolnej auli, podczas których Pani Sylwia Kot nauczycielka biologii jeszcze raz przypomniała jak ważne dla naszego zdrowia i życia na naszej Planecie jest segregowanie odpadów. Teorii towarzyszyła praktyka, dlatego każda grupa uczniów miała za zadanie prawidłowo posegregować przygotowane śmieci. Wnioski z naszych działań były oczywiste - segregacja nie jest trudna a nie myli się tylko ten, który nic nie robi!Zwróćcie uwagę, że na wszystkich korytarzach szkoły umieszczone zostały kosze do segregacji naszych śmieci - zachęcamy do korzystania z nich! W końcu w Akcji Sprzątanie Świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać po innych, ale o to aby śmiecący przestali śmiecić. Sprzątajmy tylko po sobie a z pewnością osiągniemy cel, czyli zdrowe i bezpieczne życie na Ziemi.

          • Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego ZSE-U

          • Wczorajsze wybory do SU wyłoniły nowych przedstawicieli szkolnej spoleczności. Są nimi: Sebastian Wazia, który w roku szkilnym 2022/2023 bedzie pelnił funcję Przewodniczacego Samorządu Uczniowskiego, Julia Pilsczek, która będzie pełniła funkcję Zastępczyni Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz Rada Samorządu, w której skład wchodzą Patryk Kubitzki, Angelika Grabowska, Adrianna Bienert, Wiktoria Pardela oraz Dawid Chołuj. Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi i życzymy kreatywnosci i energii do działania na rzecz szkolnej spełeczności. Oficjalne zaprzysiężenie nowego Samorządu odbędzie się 28 września na auli w obecności przedstawicieli samorzadów klasowych.

          • VII Konkurs Pięknego Czytania

          • Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu

             

            Przed nami kolejna odsłona Konkursu Pięknego Czytania. Szczególne, rocznicowe okoliczności siódmej edycji konkursu, zdecydowały o wyborze tegorocznej lektury. "Zabrzańskie legendy i podania" zebrane i opracowane przez Bernarda Szczecha, to materiał z którym przyjdzie zmierzyć się uczestnikom tegorocznej edycji konkursu. Wierzymy, że z dużą przyjemnością 

            Przedstawiamy regulamin konkursowy:

            MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

            W dniu 17 LISTOPADA (czwartek ) o godzinie 11:05 odbędzie się

            VII KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

            Zainteresowanych prosimy o kontakt: z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ lub NAUCZYCIELKAMI JĘZYKA POLSKIEGO (mgr Elżbieta Malejka ; mgr Barbara Smolińska)

             

            Regulamin VII Konkursu Pięknego Czytania

             w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych  w Zabrzu

             

            Postanowienia ogólne:

            1.Konkurs przygotowuje: nauczyciel-bibliotekarz mgr Anna Wasik i nauczycielki języka polskiego: mgr Elżbieta Malejka, mgr Barbara Smolińska.

            2.Termin konkursu: 17 listopada 2022 roku.

            3.Uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz uczniowie zaproszonych do konkursu szkół.

            4.Chętnych prosimy o zapisy do dnia 17 października 2022 r. u organizatorek konkursu.

            5.Podczas zmagań konkursowych uczestnicy zaprezentują 2 teksty literackie, w tym 1 tekst „Zabrzańskich legend i podań” B. Szczecha (do zapoznania się i przygotowania przed konkursem) oraz w części finałowej (finaliści) 1 fragment „Cholonka” Janoscha.

             

            Cele konkursu:

            1.Wyłonienie Mistrza Pięknego Czytania.

            2.Kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego.

            3.Doskonalenie dykcji.

            4.Kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej mowy.

             

            Kryteria oceniania:

            Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie prezentacji, które oceniane będą zgodnie z przyjętymi przez komisję zasadami.

            Ocenie podlegać będą:

            1.Dykcja i prawidłowa emisja głosu.

            2.Interpretacja czytanego tekstu, umiejętność budowania nastroju.

            3.Wrażliwość na piękno słowa mówionego.

            4.Charyzmatyczność uczestnika, umiejętność zainteresowania publiczności.

            Poszczególne składniki oceny punktowane będą w skali od 1 do 6. Suma zdobytych punktów wyłoni zwycięzców konkursu.

            Tryb wyłaniania zwycięzców:

            Konkursowe prezentacje oceniać będzie powołana na tę okoliczność komisja. Po podliczeniu punktów i sporządzeniu protokołu ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Nazwiska laureatów opublikowane będą także na stronie internetowej szkoły i biblioteki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostaną dyplomami, a trzej  laureaci nagrodami książkowymi bądź rzeczowymi. Każdy z uczestników otrzyma ocenę bardzo dobrą z języka polskiego (finaliści – celującą) oraz punkty dodatnie z zachowania.

            Zapraszamy:)

             

          • Spotkania z historią - Schron bojowy nr 5 w Chorzowie

          • W dniu 21 września uczniowie klasy 4 Tlw  w ramach lekcji historii zwiedzili schron bojowy nr 5 w Chorzowie.  Obiekt ten był  częścią Obszaru Warownego „ Śląsk” - polskiego przedwojennego  systemu fortyfikacji na granicy polsko – niemieckiej.                                    

            Na miejscu uczniowie spotkali się z członkami  Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji  „ Pro Fortalicium”, którzy w  bardzo interesujący sposób opowiadali o historii tego miejsca oraz  pokazali warunki życia żołnierzy w tym schronie.

            Ta żywa lekcja historii wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie byli pod dużym wrażeniem konstrukcji i wyposażenia schronu, nagromadzonych pamiątek  oraz sposobu przekazu tych  ważnych informacji. Serdecznie dziękujemy  Stowarzyszeniu  „ Pro Fortalicium” oraz uczniowi klasy 4 Tlw Adamowi Kajewskiemu za zaangażowanie w przygotowanie wycieczki oraz wspaniałe oprowadzanie po obiekcie.

          • Mecz na 100 lecie Zabrza

          • uczniowie ZSEU wsparciem organizacyjnym imprezy

            W sobotę, 24 września, na murawie głównej Areny Zabrze odbył się mecz piłkarski uświetniający obchody 100-lecia naszego miasta. Drużyna Piłkarskiej Reprezentacji Dziennikarzy oraz zespół Medyka Zabrze rozegrali emocjonujący mecz .Wsparcia organizacyjnego imprezie udzieliła grupa uczniów klasy 3 TepP.