Komenda Miejska Policji w Zabrzu przygotowała krótki film dotyczący PATOSTREAMÓW. Dziś dużo czasu spędzamy w sieci . Daje nam to szansę uczestniczenia w lekcjach i zdobywania wiedzy, ale niesie ze sobą również zagrożenia, których musimy być świadomi. Zapraszamy do obejrzenia.
UWAGA NA PATOSTREAMY!
Majowe święta
Przed nami ważne majowe święta i rocznice: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji Trzeciego Maja, 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
„Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita (…).Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju”„Rocznica” Stanisław Aleksandrzak
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Święto Pracy zostało ustanowione przez II Międzynarodówkę Socjalistyczną. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w maju 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm RP 20 lutego 2004 r.
Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.
Wraz z Biurem Programu Niepodległa zachęcamy do przyłączenia się do akcji #mojaflaga. Więcej informacji na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/ Okolicznościowy spot akcji: https://www.youtube.com/watch?v=VBJhyEW_jFY&t=1s
2/3 maja: 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego
W nocy z 2 na 3 maja 1921 r., po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu, na Górnym Śląsku rozpoczęło się trzecie powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów na tym obszarze. Walki trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono w rejonie Kędzięrzyna i o Górę Świętej Anny (21 -26 maja 1921 r.).
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja
230 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wolną elekcję, wprowadziła trójpodział władzy, dziedziczność tronu, ograniczyła rolę senatu. Konstytucja przekształcała państwo polskie w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało ustawą Sejmu RP z 6 kwietnia 1990 i od tego czasu ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Celebrując rocznicę uchwalenia dokumentu zachęcamy Was do obejrzenia filmów: „Konstytucja 3 maja – historia prosto z Zamku”, „Sekrety obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku” oraz innych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Zamek Królewski w Warszawie.
https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/witaj-maj,-trzeci-maj
Świętujmy Razem! Wywieś flagę!
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie, rysunek Jana Piotra Norblina
E-prezentacje szkolne
https://tvzabrze.pl/zespol-szkol-ekonomiczno-uslugowych
Informacja
Ze względu na dużą ilość opuszczonych dni zajęć praktycznych spowodowaną sytuacją pandemiczną, uczniowie wszystkich klas Branżowej Szkoły I stopnia w dniach 4,5,6 maja 2021 biorą udział w zajęciach praktycznych u pracodawców.
Rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich. Pamiętamy o Bohaterach!
Kajze mi sie podzioł
mój synocek miły?
Pewnie go w powstaniu
złe wrogi zabiły.
Wy niedobrzy ludzie,
dlo Boga swiętego
cemuście zabili
synocka mojego?
Zodnej jo podpory
juz nie byda miala,
choćbych moje stare
ocy wypłakała.
Choćby z mych łez gorkich
drugo Odra była,
jesce by synocka
mi nie ozywiła.
Lezy on tam w grobie,
a jo nie wiem kandy
choc sie opytuja
między ludźmi wsandy(…)
fragment opolskiej pieśni powstańczej
Zachęcamy do zapoznania się z wykazem zabrzańskich pomników, tablic oraz miejsc pamięci związanych z powstaniami śląskimi:
- Kwatera Wojenna Poległych Powstańców Śląskich
Powstała w 1947 r. z inicjatywy Zarządu Powiatowego Byłych Powstańców Śląskich. Napis na tablicy głosi: „Cześć i chwała bohaterskim synom miasta Zabrza poległym za wolność i połączenie Śląska z Polską w Powstaniach Śląskich 1919, 1920, 1921”. Upamiętniono w ten sposób 43 osoby.
Lokalizacja obiektu: ul. Wolności 191, cmentarz parafii św. Andrzeja.
- Tablica pamiątkowa w hołdzie poległym synom miasta Zabrza w trzech Powstaniach Śląskich
Tablica został odsłonięta w 26. rocznicę II Powstania Śląskiego w 1947 roku. „ Za wolność Górnego Śląska polegli synowie miasta Zabrza w trzech Powstaniach Śląskich”. Tablica jest spisem 39 nazwisk poległych bohaterów.
Lokalizacja obiektu:
ul. Powstańców Śląskich 5-7 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu II piętro.
- Tablica pamiątkowa w hołdzie Józefowi Nawratowi, adiutantowi batalionu szturmowego
Tablica została odsłonięta 1946 roku, a ufundowana przez grupę byłych weteranów Powstań Śląskich. W czasie walk w III Powstaniu Śląskim z dnia 2 na 3 maja 1921 roku przy zdobywaniu gmachu, w którym mieściła się kompania bojówkarzy niemieckich, poległ adiutant batalionu szturmowego Józef Nawrat.
Lokalizacja obiektu: ul. Wolności 215
- Tablica upamiętniająca działalność Powiatowego Komisariatu Plebiscytowego oraz Polskiej Rady Ludowej
„W tym gmachu mieściła się w latach 1918-1920 Polska Rada Ludowa, a w czasie 1920/21 Powiatowy Komisariat Plebiscytowy. Prezesem Rady Ludowej był dr Bronisław Hager. W czasie Powstań Śląskich mieściła się tu Powiatowa Komenda Wojsk Powstańczych pod dow. Płk Szędzielorza Fryderyka”.
Lokalizacja obiektu: ul. Powstańców Śląskich 2/róg Wolności.
- Tablica upamiętniająca walki z policją niemiecką w 1921 roku
„W dniu 3-go maja 1921 r. toczyły się tu walki przeciw policji niemieckiej, w wyniku których I kompania szturmowa wojsk powst. pod dow. Por. Wierciocha Jana rozbroiła całą załogę policji niemieckiej”.
Lokalizacja obiektu: ul. Piastowska 11.
- Płyta powstańców śląskich na zbiorowej mogile
Mogiła znajduje się w Mikulczycach przy ul. Gogolińskiej (park im. G. Zapolskiej). Tablica na grobie głosi: „Za wolność i polskość Górnego Śląska polegli Synowie Gminy Mikulczyce w III Powstaniu Śląskim w roku 1921. Cześć ich pamięci”. Na tablicy wyryto nazwiska 34 osób, które zostały tam pochowane. Tablica powstała w 1925 r.
Lokalizacja obiektu: ul. Gogolińska (park im. G. Zapolskiej), Mikulczyce.
- Grób zbiorowy 6 powstańców ze płytą stalową
Mogiła znajduje się na terenie cmentarza parafialnego przy ul. St. Wyszyńskiego. Treść tablicy, odsłoniętej w 1946 r. przez koło byłego Związku Weteranów Powstań Śląskich w Rokitnicy, informuje, że „Za wolność i demokrację polegli Powstańcy Śląscy w 1919-1921. Cześć ich pamięci”.
Lokalizacja obiektu: ul. St. Wyszyńskiego (cmentarz komunalny).
- Groby 5 powstańców śląskich
Lokalizacja obiektu: ul. Paderewskiego, Kończyce, cmentarz parafii pw. Bożego Ciała w Zabrzu.
- Obelisk z płytą pamiątkową upamiętniający powstańców śląskich
Napis na obelisku głosi: „Cześć poległym w Powstaniach Śląskich oraz pomordowanym w hitlerowskich obozach koncentracyjnych”. Obelisk został wzniesiony dla uczczenia pamięci poległych w Powstaniach Śląskich 1919 – 1921 w obronie Śląska w 1939 r. oraz zamordowanych bezpośrednio po wyzwoleniu w 1945 r.”.
Lokalizacja obiektu: ul. Paderewskiego, Kończyce.
- Obelisk Powstańców Śląskich
Ma formę granitowego głazu z Krzyżem Powstańców Śląskich.
Lokalizacja obiektu: ul. Końcowa (Śliwy)/róg ul. Wolności.
- Grób Powstańców Śląskich
Napis na tablicy nagrobnej głosi:
„Polegli za tę co nie zginęła. Chwała Powstańcom Śląskim”. W mogile pochowano 6 powstańców.
Lokalizacja obiektu: ul. Bytomska 37, cmentarz parafii św. Jana Chrzciciela.
- Płyta upamiętniająca osoby, które zginęły w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne
„1919-1921 1939-1945 w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne Ziemi Śląskiej zginęli…”. Tablica upamiętniająca 10 osób odsłonięta została w 1946 r. przez weteranów Powstań Śląskich.
Lokalizacja obiektu: Zlokalizowana jest na rogu ul. Szymały i Sejmowej.
- Tablica upamiętniająca zdobycie szturmem budynku przy ul. Wolności 385
2 maja 1921 roku Kompania Zaborska wojsk Powstańczych pod dowództwem porucznika W. Czecha zdobyła szturmem budynek, zajęty przez policję niemiecką.
Lokalizacja obiektu: Tablica umiejscowiona jest na budynku znajdującym się naprzeciw Elektrociepłowni Zabrze, przy ul. Wolności 385.
- Tablica pamiątkowa w hołdzie Pawłowi Dubielowi
„Paweł Dubiel 6.XII.1902 – 11.XI. 1980. Syn ziemi śląskiej, uczestnik powstań śląskich, więzień obozów koncentracyjnych, członek najwyższych władz SD, poseł na sejm PRL, prezydent miasta Zabrze 1945 – 1950. I Prezydentowi Miasta w 40-lecie wyzwolenia MGN, MKSD i Prezydent Miasta Zabrze 1985-03-19”. Została ona odsłonięta 19 marca 1985 roku, a ufundowana przez Prezydenta Miasta Zabrze.
Lokalizacja obiektu: Tablicę o tej treści można znaleźć na budynku przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 w Zabrzu, I piętro Urzędu Miejskiego w Zabrzu.
źródło Urząd Miejski w Zabrzu
Wyniki konkursu
Konkurs fotograficzny „Zabrzańska Infrastruktura Logistyczna”
Zapraszamy uczniów klas logistycznych do udziału w konkursie fotograficznym dotyczącym zabrzańskiej infrastruktury logistycznej. Czas nadsyłania prac: 14.05.2021 roku. Szczegóły w regulaminie konkursu: Regulamin fotograficznego konkursu logistycznego
Targi zawodoznawcze
22 kwietnia 2021roku uczniowie klas logistycznych wzięli udział w wirtualnej wycieczce na targi zawodoznawcze. Targi były zorganizowane przez Centrum Edukacji Lotniczej Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie. Uczestnicy mogli zajrzeć do tych części lotniska, do których zwykle nie mają dostępu. Obejrzeli interesujące wywiady i spotkania on-line, które w szczegółowy sposób przedstawiły ścieżki karier na różnych stanowiskach pracy przy transporcie lotniczym.
Ważna informacja
Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze.
Stan czytelnictwa w Polsce
UWAGA KONKURS
Konkurs Recykling=pomaganie
Już jutro jeden z najważniejszych dni w roku - Dzień Ziemi, naszej wspaniałej planety.
W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym.Jak będziemy w tym roku obchodzić święto Ziemi ?
Zachęcamy do udziału w konkursie Recykling=pomaganiePołączcie ideę Zero Waste z pomaganiem innym !!!
Jakie korzyści?
-uwalniasz swoją fantazję plastyczną
- spójrzcie na inspirację na zdjęciu;
-recyklingujesz- pomagasz naszej planecie;
-tworzysz coś dla innych
- dzięki Tobie pojawi się uśmiech na twarzach chorych dzieci;-najlepsze prace otrzymają bony podarunkowe.
Warto? OCZYWIŚCIE
A teraz najważniejsze. Co mam zrobić?
-Stwórz wspaniałe, niepowtarzalne i kolorowe pojemniki na kredki/mazaki z materiałów, które znajdziesz w domu : rolki papierowe, słoiki, butelki plastikowe, kawałki kolorowych materiałów, cekiny, farby, papier kolorowy itp.
-Opisz jakich materiałów użyłeś do stworzenia swojej pracy
-Prześlij zdjęcie z opisem na adres : ajagoda@zseu.zabrze.pl do 30 kwietnia razem z oświadczeniem, które macie w załączniku w tej wiadomości.
-Pamiętaj !!! Nie kupuj !!! Wykorzystaj to co masz w domu!! To idea tego konkursu.
Wasze prace zostaną przekazane przez Szkolne Koło Wolontariatu do #StowarzyszenieOtoczka, które przekaże je dla dzieci na onkologiczne oddziały dziecięce.
Dzień Kolorowej Skarpetki w ZSEU
Turystyczna Szkoła
- Projekt Polskiej Organizacji Turystycznej powstał pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem POT jest zainspirowanie uczniów do podróżowania i pokazanie im ciekawych miejsc na terenie kraju.
Dzięki działaniom promocyjnym projekt kreuje wśród młodzieży modę na wyjazdy po Polsce, edukuje o potencjale regionów turystycznych, uczy planowania wycieczek,martetingu,ekonomii.
Online INNOVATION CAMP-2021
Serdecznie zapraszamy na Online Innovation Camp z firmą EY w dniach 13-14 maja 2021r.
Celem warszatów jest przybliżenie uczniom świata pracy i przedsiębiorczości. W trakcie wydarzenia uczniowie:
- rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, a także umiejętności interpersonalne, w tym pracy zespołowej i współpracy, umiejętności komunikacji i prezentacji;
- uczą się pracować nad „prawdziwymi” problemami i myśleć kreatywnie;
- kształtują przedsiębiorcze umiejętności i postawy, a także uczą się samodzielności i świata biznesu; zyskują doświadczenie z pierwszej ręki, jak przejść od teorii do praktyki
Szczegóły inicjatywy:- Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy zespoły 6-7 uczniów zainteresowanych STEM ze szkół ponadpodstawowych,
- Wyzwanie będzie dotyczyło jakości powietrza,
- Rejestracja jest otwarta do piątku 30 kwietnia 2021
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty i upominki.
WYNIKI KONKURSU „ŚLĄSK DO POLSKI- GŁOSUJEMY!" POLSKI PLAKAT PLEBISCYTOWY
Z okazji 100-lecia Plebiscytu w sprawie przynależności państwowej Śląska do Polski odbył się konkurs plastyczny na grafikę, plakat, projekt muralu. Tytuł pracy „Śląsk do Polski- głosujemy!”. W skład jury weszli nauczyciele historii.
W konkursie, który został rozstrzygniętym 12 kwietnia 2021 zostały wyróżnione dwie prace. Wyróżnienie otrzymała Ewa Czyż uczennica klasy 1 Tlw oraz Mateusz Radzikowski uczeń klasy 4 TL.
Gratulujemy!!!
ZSE-U PAMIĘTA…
W TYM ROKU MIJA SETNA ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO, CZŁONKA SZARYCH SZEREGÓW, ŻOŁNIERZA ARMII KRAJOWEJ, POWSTAŃCA, POETY…
W najbliższych miesiącach przypomnimy Wam o tej postaci dzięki konkursom tematycznym, do których już dzisiaj Was zapraszamy.
Newsletter od psychologa
Zapraszamy :)
Wesołych Świąt !