Wszystkiego najlepszego :)
WACH DOCS
Dzisiaj na stronie komunikatora ZOOM odbyło się spotkanie w ramach MIESIĄCA WŁĄCZAJĄCEGO. Młodzież, nauczyciele, edukatorki i edukatorzy antydyskryminacyjni wzięli udział w spotkaniu z reżyserem filmu dokumentalnego "Bo nie wiedzą co czynią" udostępnionego dzięki naszemu udziale w FESTIWALU WACH DOCS organizowanemu przez HELSIŃSKĄ FUNDACJĘ PRAW CZŁOWIEKA
Daniel G. Karslake reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych? Jak potoczyły się losy „odmieńców”? Ryana, Sarah, Elliota i Vico...
Uczennice i uczniowie m.in. naszej szkoły mieli możliwość zadać pytania reżyserowi oraz podzielić się swoimi emocjami i refleksjami na temat filmu i tematu odmienności.
Podczas spotkania okazało się, że film zdobył już kilka nagród na festiwalach filmów dokumentalnych. Dowiedzieliśmy się również, że w pierwszej kolejności był emitowany w Europie, a amerykańską premierę będzie miał dopiero 12 czerwca b.r.
WIRTUALNE DNI OTWARTE :)
konkurs
Prace prosimy nadsyłać na adres: pedagog@zseu.zabrze.pl
„Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?
bezpłatny webinar dla rodziców: online 27.05.2020r. godz.18.30
Jesteś rodzicem i zastanawiasz się, jak wspierać swoje dziecko, które stoi przed wyborem ścieżki edukacyjnej? Głowisz się, jaki zawód da mu gwarancję odnalezienia się na zmieniającym rynku pracy? Chcesz wiedzieć, jak sprawić, by – pomimo nieprzewidywalnych zmian – mogło korzystać ze swoich zasobów?proponujemy spotkanie online 27.05.2020r. godz.18.30
Dowiecie się Państwo m.in.:
-
dlaczego ważne jest wspieranie dziecka w określaniu predyspozycji zawodowych(zwłaszcza teraz);
-
w czym młodym ludziom może pomóc wiedza o rynku pracy i w jaki sposób ją poszerzać;
-
na co zwrócić uwagę, aby pomóc dziecku w optymalny sposób korzystać ze swoich zasobów;
- w jaki sposób określać kompetencje dziecka oraz wzmacniać jego samodzielność – poznasz techniki doceniania i dowartościowania.
Link do rejestracji oraz szczegółowy opis webinaru znajduje się tutaj. Możesz także dołączyć do wydarzenia na Facebooku
doradcy zawodowi ZSEU
-
Śląskie. Zawodowcy
Rozpoczęto proces rekrutacji Uczniów/Uczennic do projektu „Śląskie. Zawodowcy”.
Nabór odbędzie się w trybie online od 18 maja do 29 maja 2020 roku.
Formularz do pobrania ze strony Izby Rzemieślniczej w Katowicach
https://www.ir.katowice.pl/aktualnosci,i1.html
Zostanie on również rozesłany przez dziennik elektroniczny Synergia Librus oraz Microsoft Teams do uczniów zgłaszających chęć udziału w projekcie. Serdecznie zapraszamy.
WIRTUALNE DNI OTWARTE !
Na początek naszych dni otwartych serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.
Dowiecie się w jakich zawodach kształcimy i pokażemy Wam naszą szkołę.
Zapraszamy na wirtualne XXII Zabrzańskie Targi Edukacyjne "e - SZKOLNE PREZENTACJE 2020"
WSB w Gliwicach
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gliwicach przygotowała specjalną bonifikatę na studia dla uczniów szkół partnerskich - również naszej szkoły.
Propozycja kierunku studiów: grafik komputerowy
spotkanie z zawodowcami online
w czwartek, 7 maja, o godz. 19:00 odbędzie się darmowy webinar: "Jak to jest być grafikiem komputerowym?", podczas którego:
Uczniowie dowiedzą się min: jakiego typu zadania wykonuje na co dzień grafik komputerowy i UX designer; w jakie studia/kursy warto zainwestować, a czego można nauczyć się samodzielnie; gdzie można zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe w branży; jakie kompetencje najbardziej się liczą w tym zawodzie.
Link do rejestracji oraz szczegółowy opis webinaru znajduje się tutaj.
doradcy zawodowi ZSEU
Nie trać czasu na dojazd, wybierz ZSEU!!!
Postaw na najlepszą lokalizację!!!
Wybierz szkołę w centrum miasta, z dobrym polaczeniem komunikacyjnym.
Pamietaj, że wszystkie drogi prowadzą do ZSEU!
CZAS NA INKLUZJĘ! MIESIĄC MYŚLENIA I DZIAŁANIA DLA EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ.
Może ta propozycja jest dla CIEBIE, ale żebyś o tym się mógł/-a przekonać proszę przeczytaj poniższe zaproszenie. Chcemy zainicjować pewne wydarzenie w ramach „Miesiąca Włączania” INSCOOL.
Niezwykła osoba zgodziła nam się w tym czasie towarzyszyć, prowadzić poszczególne zajęcia i zaprosić:
„Kochany uczniu, kochany nauczycielu, kochany rodzicu, kochany pracowniku szkoły, kochany człowieku,
Piszę do ciebie, aby cię zaprosić do UWAŻNEJ OBECNOŚCI przez 15 minut raz w tygodniu. Czytanie tego zaproszenia może już być twoją pierwszą praktyką. Czy patrząc na ekran twojego telefonu lub komputera, zauważasz jednocześnie swój oddech, swoje bicie serca, co się znajduje po twojej prawej stronie? Zauważ te 3 aspekty i jak będziesz czytać kolejne słowa, sprawdź czy możesz skupić swoją uwagę na wszystkich elementach jednocześnie. Wydaje się proste, prawda? Uważność jest prostą praktyką przypominania sobie o chwili obecnej.
Czy też czasami, tak jak ja, podróżujesz swoją wyobraźnią w przyszłość? Planujesz kolejny dzień, miesiąc, rok, a może całe swoje życie. Większość z nas pragnie wiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość. To motywuje nas do tego, aby tworzyć rzeczywistość, która nam pozwala funkcjonować w zaplanowanym świecie … do chwili, w której ów plan wydaje się rozpadać. Jakiś niespodziewany lub nieprzewidziany moment, który burzy nasze scenariusze. I może właśnie teraz taka sytuacja spotkała mnie, ciebie, nas wszystkich. Perspektywa przyszłości stała się jednym wielkim „nie wiem”. Mnie czasami towarzyszy poczucie frustracji, niepewności, lęku albo złości, ale też ulga, że nie muszę planować i mogę „nie wiedzieć”. A jak ty przeżywasz ten czas ?
Spójrz znów na chwilę obecną. Co wiesz o niej? Wiesz, że oddychasz, wiesz, że potrafisz czytać, wiesz, że bije twoje serce. Tak, wiele wiesz… A może też czujesz?
Czy masz ochotę wspólnie ze mną odkrywać chwilę obecną? Będę się posługiwała różnymi metodami opartymi na treningu uważności (mindfulness) takimi jak świadomy oddech albo skanowanie ciała.
Od 4 maja, co poniedziałek, o godzinie 9.15 będę się pojawiała na żywo na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UC2_s-C61dd1GOJRUQYfuQBQ?fbclid=IwAR0_BpGfaH68ZZ-ArhOTXqTh1JERlHVMFtJ81WNzskiWx8rWyGtBnAYK6_k Zapraszam cię z poranną herbatą, z telefonem lub laptopem i słuchawkami do komfortowego dla ciebie miejsca. Zwolnimy rytm i pęd życia na 15 minut, a po nich „wystartujesz” w swój dzień i tydzień, w swoich przyzwyczajeniach. Będziemy się spotykać do wakacji. Ostatnie nasze spotkanie będzie 22.06.2020. Nagranie każdej praktyki pozostanie na YouTubie, jeśli pojawi się w tobie chęć powrotu do praktyki będziesz mógł/-a to zrobić w każdej chwili.
Przedstawiłam co cię czeka. A teraz kilka słów o mnie: Mam na imię Paula i mieszkam w Zabrzu. Pasjonuję się ruchem, ciałem i światem wewnętrznym. Tę pasję rozwijam w tańcu (współczesnym i improwizowanym) oraz w jodze, której też uczę. Praktykę uważności zaszczepiła we mnie moja nauczycielka w szkole podstawowej i od tego czasu towarzyszą mi jej różne formy. Teraz możesz mnie spotkać wirtualnie, na macie, u siebie w domu. Prowadzę praktykę online na żywo 2 razy w tygodniu, masz na niej możliwość pogłębiać praktykę uważności. Szczegóły opisuję na stronie Joga z Paulą: facebok.com/JogaPaula, tam znajdziesz też dane kontaktowe.
Jeśli masz pytania, dotyczące PRAKTYKI UWAŻNOŚCI proszę napisz do Mirosławy Skowron lub Izabeli Kopiec -Białas, które Ciebie zapraszają, osoby te sprawią, że twoje pytanie trafi do mnie. Bardzo dziękuję. I zapraszam do wspólnej podróży każdego/-ą z Was.”
Święto Konstytucji 3 Maja
229 lat temu - 3 maja 1791 r. została uchwalona konstytucja, a właściwie Ustawa Rządowa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Z jej uchwaleniem wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych. Konstytucja miała gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii. Wprowadzenie konstytucji wywołało jednak zdecydowaną reakcję carycy Katarzyny II, która z częścią magnaterii zawiązała w Targowicy konfederację, na której uznano Konstytucję 3 maja za symbol zdrady narodowej. Doprowadziło to do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej oraz kolejnego rozbioru Polski.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
W całym kraju Polacy wywieszają flagi i wspominają historię biało-czerwonych barw narodowych, które jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne – wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
#zostańwdomu i... wywieś flagę!
Barwy biała i czerwona po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Formalnie zostały one przyjęte jako kolory państwa polskiego przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku podczas powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości wygląd polskiej flagi zatwierdził Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest od 2004 roku.
WOLONTARIUSZE NA START
Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?
Wiecie już, że nasza szkoła jest wyjątkowa :)
To nie tylko zasługa wspaniałego Grona Pedagogicznego, przyszłościowych zawodów i wysokich miejsc w rankingach szkół. To UCZNIOWIE tworzą naszą szkołę ! Napędzacie nas do działania. Dlatego możemy tak wspaniale rozwijać nasze i Wasze pasje, zainteresowania i potrzeby serca.
W naszej szkole od wielu lat prężnie działa wolontariat. Nasze szkolne Koło Wolontariatu „Lepsze jutro” zrzesza 21 młodych, mocno zakręconych na punkcie pomocy uczniów .
Mamy tę MOC !!!
Współpracujemy z wieloma instytucjami, fundacjami i stowarzyszeniami m.in.: z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrza, Stowarzyszeniem Otoczka, z oddziałem Caritas z Gliwic, DKMS.
Działamy w naszym schronisku PsitulMnie, gdzie bezinteresowną pomoc niosą nasi wolontariusze. Jesteśmy w trakcie wirtualnej adopcji pieska.
Pomagamy również „na własną rękę”. Jeżeli jest taka potrzeba, organizujemy zbiórki książek do szpitali, przyborów szkolnych do Domów Dziecka, środków czystości do noclegowni, plastikowych korków dla potrzebujących, pieczemy ciasta, tworzymy kartki świąteczne…
Po prostu STAJEMY NA GŁOWIE, aby choć na chwilę dać radości innym.
Mamy dużo energii, pomysłów i nie będziemy skromni, jesteśmy najlepsi w tym co robimy
Chcesz kształtować umiejętności działania zespołowego ? Poznawać nowych ludzi? Rozwijać empatię i zrozumienie?A może PO PROSTU : chcesz POMAGAĆ !!!
Nasza szalona i jedyna w swoim rodzaju grupa wolontariuszy czeka na Ciebie!
Pamiętaj to TY tworzysz „Lepsze jutro”
Pozdrawiamy z NAJLEPSZEJ szkoły w mieście !!!
Wolontariusze i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu
Drzwi Otwarte na uczelniach on-line
Ruszyła rekrutacja on-line na studia
znajdź studia dla siebie! bez wychodzenia z domu możesz poznać kierunki i zapisać się na uczelnie
Uniwersytet Humanistycznospołeczny 15- 30.04.br.
Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych 27-30.04.br.
Uczelnia Łazarskiego 9.05.br.
https://www.lazarski.pl/pl/aktualnosci/aktualnosc/dzien-otwarty-online/
Akademia Sztuki Wojennej 16.05.br.
Uniwersytet Morski 22.05.br.
sprawdź pozostałe oferty:
https://slaskie.studia.edubaza.pl/
http://www.uczelnie.info.pl/PL-H253/drzwi-otwarte-na-uczelniach-2020.html
doradcy zawodowi ZSEU
Wybierz naukę w ZSEU
Wszystkich,którzy chcą wybrać naukę w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu zapraszamy do poznania szans jakie daje nasza szkoła i nie tylko...:)
zobacz filmiki pod każdym zawodem,który przybliży czym będziesz się zajmował w przyszłości
MAGAZYNIER
EKONOMISTA
"Kierunki Wirusoodporne - czyli co studiować, żeby zawsze mieć pracę?"
Fundacja Edukacyjna Perspektywy zaprasza
23 kwietnia (czwartek) w godzinach 14.00 - 17.30
na bezpłatną konferencję online, podczas której razem z ekspertami z firm oraz studentkami z całej Polski będą prezentowane przyszłościowe kierunki studiów.
Wydarzenie organizowane będzie w czasie rzeczywistym i składa się z trzech modułów:
-krótkich 15minutowych debat z przedstawicielami firm i studentkami,którzy będą w przystępny sposób opisywać kierunki oraz możliwości pracy po nich
-30minutowej sesji,podczas której omawiane będą kierunki:nanotechnologia,bioinformatyka, analityka danych,cyberbezpieczeństwo i wiele innych!
-wirtualnych stoisk online, gdzie politechniki z całej Polski będą prowadzić konsultacje z uczniami i będzie można zadać wszystkie nurtujące pytania
na wydarzenie trzeba się zarejestrować:
https://link.freshmail.mx/c/pen1opynz9/p6hgom37kp
Do zobaczenia (online) 23 kwietnia!
doradcy zawodowi ZSEU
Prawo on-line
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach on-line realizowanych przez Europejską Wyższa Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie.
Życzenia wielkanocne
Informacja
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego przerwa świąteczna pozostaje bez zmian: od 9-14 kwietnia :)