• Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu informuje, że złożony przez szkołę projekt

          pt "Praktyka zagraniczna – większe szanse na rynku pracy"

          w ramach konkursu projektów mobilności Programu Leonardo da Vinci na rok 2010

          został zatwierdzony do realizacji w 2011 r.

           

          W ramach otrzymanych grantów został zorganizowany 4-tygodniowy staż zawodowy oraz kurs języka angielskiego dla 20 uczniów w Wielkiej Brytanii.

          Wyjechali uczniowie kształcący się w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, sprzedawca, fryzjer i pracownik socjalny. Uczniowie odbyli staże zawodowe w zakładach fryzjerskich, instytucjach socjalnych, w biurach, sieciach lokalnych sklepów. Podczas stażu uczniowie poszerzyli swoje umiejętności i kompetencje zawodowe i językowe.

          Partnerem był North West Academy of English z Londonderry w Północnej Irlandii. Instytucja ta umożliwiła naszym uczniom odbycie praktyk zawodowych w lokalnych firmach od 13 czerwca 2011 r. do 10 lipca 2011 r.

          W ramach projektu stażystom zapewniono bezpłatny przelot samolotem w obie strony, zakwaterowanie i wyżywienie w Londonderry, organizację praktyk zawodowych, intensywne kursy językowe prowadzone przez native speakers, wycieczki autokarowe do Belfastu i Dublina.

          Po ukończeniu stażu uczniowie otrzymali dwa rodzaje certyfikatów: certyfikat potwierdzający odbycie stażu zagranicznego wystawiony przez partnera zagranicznego oraz Certyfikat Europass-Mobilność.

          Dla uczniów ZSE-U udział w programie Leonardo da Vinci jest ogromną szansą, przyczyni się z pewnością do zwiększenia atrakcyjności przyszłych absolwentów szkoły na europejskim rynku pracy. Zagraniczne doświadczenie zdobyte podczas stażu ułatwi im start w życie zawodowe.

          Pytania Odpowiedzi
          Do kogo kierowany jest projekt? Adresatami projektu są uczniowie z klas 3TE, 3 TH, 2 LPS, 2 ZSZf i 1 ZSZs. Wybrane osoby z tych klas mogły uczestniczyć w 4-tygodniowym stażu, zorganizowanym w Wielkiej Brytanii.
          Gdzie projekt będzie realizowany? Miejscem pobytu uczniów oraz ich opiekunów będzie Londonderry (miasto o ciekawej historii, znajdujące się w Irlandii Północnej).
          Kiedy będą odbywały się praktyki? Praktyki będą się odbywały od 12 czerwca do 9 lipca 2011.
          Kto będzie odpowiedzialny za ich organizację i przebieg? Organizacją przyjmującą uczniów jest instytucja zajmująca się nauczaniem języka angielskiego oraz przygotowaniem praktyk - North West Academy of English. Instytucja ta gwarantuje wysoką jakoś świadczonych przez siebie usług.
          Ile to kosztuje? Praktyki są całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej.
          Co można zyskać dzięki udziałowi w projekcie? North West Academy of English zapewni każdemu uczestnikowi tygodniowy kurs językowy oraz trzy tygodnie praktyk, pozwalających na wykorzystanie nabytych umiejętności językowych oraz na zdobycie kwalifikacji zawodowych. Każdy uczestnik stażu dostanie certyfikat ukończenia kursu w North West Academy oraz dokument Europass Mobility, potwierdzający odbycie praktyki w zagranicznej firmie. Zagraniczny staż pozwoli też na uzyskanie nowych umiejętności interpersonalnych, które mogą się okazać pomocne w przyszłej karierze zawodowej.

          Uzupełnieniem praktyk będą także weekendowe wycieczki, dzięki którym będzie można poznać ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii.
          Kiedy odbędzie się rekrutacja chętnych? Rekrutacja odbędzie się w styczniu 2011.
          Co będzie brane pod uwagę podczas rekrutacji? Do kryteriów należeć będą: dobre wyniki w nauce, kompetencje językowe, umiejętności zawodowe, ocena z zachowania, opinia wychowawcy, zgoda rodziców.
          Jakie będą obowiązki uczniów, którzy zostaną zakwalifikowani? Uczniowie ci będą musieli uczestniczyć w kursie przygotowawczym. Będzie on przygotowywał ich do wyjazdu pod względem językowym, kulturowym i pedagogicznym. Zajęcia przeprowadzone zostaną w kwietniu i maju 2011.

          Uczestnicy zagranicznego stażu będą też zobowiązani do godnego reprezentowania swojej szkoły za granicą, słuchania wskazówek opiekunów (zarówno polskich, jak i zagranicznych) oraz właściwego wykorzystania szansy na osobisty rozwój.