• Informujemy, że nasza szkoła uczestniczy  w projekcie edukacyjnym z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Patronat:

Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego

Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego

Organizator:

Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty

Zachęcamy uczniów i nauczycieli  do udziału w projekcie. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z nauczycielami historii.

Szczegóły na stronie: http://pamiec81.pl/

WYSTAWA - 40 LAT PO STANIE WOJENNYM

•
          • W ramach projektu "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -13 grudnia 1981 - PAMIĘTAMY! została przygotowana okolicznościowa wystawa. W jej przygotowanie włączyła się cała nasza szkolna społeczność. Nauczyciele i uczniowie przynieśli eksponaty, dokumenty, druki,wydawnictwa drugiego obiegu, zdjęcia - wszystko możemy oglądać na szkolnej ekspozycji, która mieści się w sali 36.

Dziękujemy za zaangażowanie  oraz pomoc udzieloną przy tworzeniu szkolnego miejsca pamięci.            Zapraszamy na wystawę!

•

KONKURSY: LITERACKI, FILMOWY, PLASTYCZNY!

W ramach kuratoryjnego projektu dla szkół województwa śląskiego z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbędą się następujące konkursy:

1. WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI -  pt. "Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich"

2. WOJEWÓDZKI KONKURS FILMOWY - „Pamięć’81”

3. WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI pt. "Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” na kartkę do albumu przedstawiającą nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat.

Szczegółowe informacje, regulaminy, terminy znajdziecie na stronie www.pamiec81.pl w zakładce KONKURSY oraz u nauczycieli języka polskiego.

Zapraszamy do udziału!

WYSTAWA IPN  "STAN WOJENNY 1981 -1983"

W dniach od 18 do 21 października br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość  obejrzenia wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności pt. „Stan wojenny 1981–1983”

Zaprezentowana  ekspozycja przybliżyła młodzieży ten dramatyczny moment w historii Polski poprzez wybrane dokumenty, karykatury, fotografie, fragmenty wspomnień i opis tragicznych wydarzeń.

Wystawa została zorganizowana w ramach projektu edukacyjnego  "Gdy gaśnie pamięć ludzka,  dalej mówią kamienie " w związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

SZKOLIMY SIĘ !

W ramach projektu Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 Grudnia 1981 – Pamiętamy!” nauczyciele  historii p. J. Mozer – Pietyra oraz p. J. Magiera uczestniczyły w następujących wykładach:

1.  „Zdarzenia, które obudziły „ducha wolności” – 6 października 2021 , wykładowca – dr Dariusz Węgrzyn

2.   „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko – Dąbrowskiego” - 12 października 2021 wykładowca IPN - dr Jarosław Neja

3. „Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność” -  19 października 2021 r.; w konferencji wzięli udział: dr Andrzej Sznajder - Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz działacze „Solidarności” : Eugeniusz Karasiński, prof. Grzegorz Opala,  Andrzej Rozpłochowski, Krzysztof Puszczyk

SZKOLNY POKAZ FILMU „NIE ZABIERAJCIE MAMY”

W dniach 25 - 29 października uczniowie klas trzecich i czwartych technikum oglądali na lekcjach wychowawczych film  dokumentalny pt.  „Nie zabierajcie Mamy”. Dokument przedstawia nieopowiedzianą do tej pory historię działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).                                                                       W filmie umieszczono wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie. Przedstawione wydarzenia i losy bohaterek spotkały się z żywym zainteresowaniem uczniów.

lekcjE historii z wykorzystaniem Tek edukacyjnych IPN  poświęconych stanowi wojennemu

Nauczyciele historii: Joanna Mozer -Pietyra oraz Janina Magiera przeprowadziły w listopadzie 2021 w wybranych klasach trzecich i czwartych technikum na lekcjach historii oraz historii i społeczeństwa zajęcia na temat stanu wojennego z  wykorzystaniem tek edukacyjnych przygotowanych przez Oddział IPN w Katowicach oraz  Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.