• METRO Edukacja 2005

        W dniach od 19 czerwca do 16 lipca 2005 r. - dwunastu uczniów naszej szkoły brało udział w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym "Praktyczna wiedza w handlu". Kurs odbywał się w ramach programu METRO Edukacja i miał na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych w handlu.

        Oprócz uczniów z naszej szkoły uczestnikami projektu byli także uczniowie z Częstochowy i Kielc (po 4 osoby z każdego z tych miast).

        Młodzież zakwaterowana była w ośrodku szkoleniowym w miejscowości Neu Königsaue w Saksonii Anhalt.

        Podczas praktyki uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Uczniowie odbywali praktyki zawodowe w pięciu niemieckich marketach w Magdeburgu i Halle. Wiadomości teoretyczne pogłębiane były w ośrodku szkoleniowym i stanowiły formę przygotowania do egzaminu końcowego.

        Weekendy natomiast przeznaczone były na czynny odpoczynek. Uczestnicy kursu zwiedzili Magdeburg oraz Wernigerode i Quedlinburg (obydwie miejscowości położone są w sercu gór Harzu), a że pogoda dopisywała to znalazł się czas na wypad nad pobliskie jezioro Concordia.

        Praktyka kończyła się egzaminem, przeprowadzonym przed członkami Niemieckiej i Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Magdeburgu i Warszawie. Młodzież podzielona na pięć czteroosobowych grup, przedstawiała przed komisją prezentacje, które przez cały czas pobytu w Neu Königsaue przygotowywała pod czujnym okiem nauczycieli. Opiekunami grupy były pani Jolanta Kowalczewska oraz pani Elżbieta Lewaczek.

        Wszyscy uczestnicy kursu zdali pomyślnie egzamin końcowy, w wyniku czego otrzymali certyfikaty praktycznych umiejętności w handlu IHK, wystawione w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Na uroczystości rozdawania certyfikatów obecna była pani wicedyrektor Teresa Ładoś.

        Otrzymując międzynarodowy certyfikat Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej uczniowie stają się poszukiwanymi pracownikami w branży handlowej. Certyfikat ten uznawany jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Odpowiada on potrzebom i wymaganiom stawianym potencjalnym pracownikom przez koncerny handlowe prowadzące działalność międzynarodową.

          

          

      • METRO Edukacja 2008

        W połowie czerwca 2008 roku, my uczennice klasy II TH, Aneta, Ola, Natalia i Edyta, rozpoczęłyśmy naszą przygodę z praktyką. Nasz pobyt rozpoczął się od poznania ośrodka BZE, w którym miałyśmy spędzić 4 tygodnie.

         

        W pierwszym tygodniu nasi opiekunowie prowadzili zajęcia teoretyczne, które miały nam pomóc w przygotowaniu się do projektów. W tym czasie nastąpił podział na tzw. grupy projektowe, otrzymałyśmy temat projektu, nad którym pracowałyśmy 3 tygodnie. Był to czas wyzwań, czas zdobywania nowej wiedzy praktycznej, doświadczeń, współpracy w grupie oraz wielu chwil pełnych emocji. Praca przeplatała się z relaksem, podczas którego gry, wspólnie spędzone chwile z kolegami z innych miast pozwoliły na oderwanie się od obowiązków i nawiązanie wielu przyjaźni.

        Po 7 dniach pobytu w Neu Königsaue, rozpoczęłyśmy praktyki zawodowe w niemieckich marketach. Odbywałyśmy je w markecie "Saturn" oraz "Metro" w Magdeburgu. Podczas nich zdobyłyśmy cenną wiedzę praktyczną, którą w owocny sposób wykorzystałyśmy w projektach. Uwieńczeniem naszej pracy oraz wysiłku, był bardzo dobrze zdany egzamin przed komisją w Magdeburgu, zaś wynikiem finalnym otrzymane certyfikaty, akceptowane na terenie państw Unii Europejskiej.

        Miesięczny pobyt w Niemczech, to nie tylko praca, nowe doświadczenia, ale również świetna zabawa, nowe znajomości oraz wiele atrakcji, które zorganizowali nam organizatorzy praktyk. To min: wycieczki w interesujące miejsca i zakamarki Niemiec, świetnie wyposażony ośrodek, w którym mieszkałyśmy oraz cudowne chwile, które pozostaną w naszych pamięciach bardzo długo. Wyjazd ten to nie tylko zdobycie certyfikatów potwierdzających nasze umiejętności, ale również wspaniale spędzony czas z ludźmi, którzy stali się naszymi przyjaciółmi. Rozstać się z miejscem, w którym byłyśmy oraz kolegami było trudno. Aż łza kręciła się w oku.

      • METRO Edukacja 2009

        W dniach od 7 do 11 września 2009 roku został zrealizowany kolejny projekt społeczny Metro Edukacji. Tym razem uczestnicy międzynarodowego projektu spotkali się w Kijowie na Ukrainie. Wśród beneficjentów z Rumunii, Rosji, Republiki Czeskiej Słowacji znalazło się osiem osób z Polski, w tym czterech uczniów oraz czterech opiekunów reprezentujących markety Real i Makro. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu reprezentowała uczennica klasy 4 technikum handlowego - Edyta Waszak.

        Do projektu zakwalifikowali się młodzi ludzie uczący się w szkołach średnich, współpracujących od lat ze sobą w ramach Metro Edukacji. Szkoły te, kształcące techników handlowców i sprzedawców, bazują na doświadczenia koncernu METRO Group w handlu wielkopowierzchniowym. Projekt społeczny zakładał udział młodzieży i ich opiekunów w pracach wykończeniowych domu dla matek z niepełnosprawnymi dziećmi, znajdującego się w Kijowie (Obolory, Bogatyrskaja 30). Przez dwa dni, beneficjenci projektu zagospodarowali teren obiektu sadząc drzewa, krzewy, kwiaty, nadając właściwy kształt zaprojektowanemu ogrodowi. Wewnątrz budynku zajęli się pracami wykończeniowymi (myciem okien, podłóg, ustawieniem mebli, sprzętów) przygotowywali go do przyjęcia matek z niepełnosprawnymi dziećmi, oraz oficjalnej ceremonii otwarcia.

         

        Beneficjenci, oprócz pracy służącej szlachetnej idei bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym, mieli również możliwość skonfrontowania doświadczeń wynikających z pracy w obiektach koncernu METRO we własnym kraju, z tym, co zostało im przedstawione podczas wizyty w marketach kijowskich. Młodzi uczniowie technikum, wypełniając kolejne zadanie projektu, zapoznali się z charakterystyką a także dostrzegali oczywiste podobieństwa w terenie różnych krajów, różnice w ich funkcjonowaniu, co zostało szczegółowo wyjaśnione i omówione. Organizatorzy projektu zadbali również o czas przeznaczony na integracje międzynarodowej grupy, gry międzykulturowe oraz wizyty w takich miejscach Kijowa, których żaden turysta nie może pominąć.

         

        Ważnym celem projektu było podsumowanie doświadczeń jego uczestników i efektów, takich jak: łamanie barier językowych, umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach i współpracy w realizowaniu zadań, poznanie różnic kulturowych oraz pogłębianie wiedzy na temat specyfiki pracy w marketach METRO Group.

        Uczestniczy projektu po pięciu dniach pracowicie spędzonych na wypełnianiu kolejnych zadań, pełni wrażeń, bogaci w doświadczenie i wiedzę wrócili do domów i szkół, w których chętnie dzielili się "owocami" podróży.