- "Dziś stażysta, jutro profesjonalista
- staż zagraniczny wsparciem na drodze kariery zawodowej"
w ramach akcji 1 sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe programu Erasmus+
konkurs 2014,
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych realizuje w terminie od 01 stycznia do 30 grudnia 2015 projekt finansowany ze środków unijnych.
Do kogo skierowany jest projekt?
Adresatami projektu są uczniowie Technikum Nr 4 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 9 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu. Uczniowie zostaną zakwalifikowani do projektu zgodnie z regulaminem rekrutacji. Udział w projekcie jest bezpłatny
Co będzie się działo?
Projekt przewiduje miesięczny staż zagraniczny dla 20 uczniów.
Jego celem jest przede wszystkim podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów, nabycie nowych umiejętności zawodowych oraz rozwój kompetencji miękkich np. umiejętność pracy w zespole wielonarodowym, radzenie sobie ze stresem, doskonalenie zdolności do właściwego zarządzania czasem itp. Staż poprzedzony będzie przygotowaniem językowym, kulturowym i pedagogicznym w Polsce. Uczniowie mają też zapewniony program kulturalny i kurs języka angielskiego w kraju docelowym mobilności.
Gdzie będzie realizowana mobilność?
Miejscem pobytu uczniów oraz ich opiekunów będzie Londonderry – miasto położone w Irlandii Pólnocnej (Wielka Brytania). Uczniowie będą mieli zapewnione staże w firmach i instytucjach na terenie miasta.
Wyjazd do Irlandii Północnej nastąpi 4 lipca 2015 r., natomiast powrót będzie miał miejsce 1 sierpnia 2015 r.
Kto będzie zagranicznym partnerem szkoły?
W realizacji projektu pomogą nam pracownicy renomowanej szkoły językowej North West Academy of English. Organizacja ma swoją siedzibę w Londonderry na terenie Irlandii Północnej.
Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
Projekt daje możliwość odbycia zagranicznych praktyk, podniesienia kompetencji językowych, zdobycia cennych certyfikatów, np.: dokumentu Europass Mobility, certyfikatu North West Academy of English, certyfikatu potwierdzającego odbycie praktyki w zagranicznej firmie, referencji z zagranicznej firmy.
Stażyści zapoznają się z realiami zagranicznego rynku pracy i będą mieli szansę sprawdzić swoje kompetencje i umiejętności zawodowe. Udział w nim zwiększa szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w kraju lub za granicą, daje też możliwość wszechstronnego rozwoju osobistego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków
Europejskiego Funduszu Społecznego
Co się wydarzyło?
W terminie od 4 lipca do 1 sierpnia 2015 r. dwudziestu uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych wzięło udział w stażach zagranicznych w firmach na terenie Londonderry w Irlandii Północnej. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem językowym, kulturowym i pedagogicznym.
Kto wziął udział w projekcie?
Rekrutacja wyłoniła kandydatów w następującej strukturze zawodowej:
TECHNIK EKONOMISTA (6 osób)- Binkiewicz Dominik
- Grabowska Weronika
- Jędrzejczak Klaudia
- Piwko Tamara
- Polok Maria
- Ratajczyk Magdalena
TECHNIK LOGISTYK (6 osób)
- Grzesik Paweł
- Kowynia Radosław
- Rut Roksana
- Stawinoga Ewa
- Szymkiewicz Roksana
- Ziomek Weronika
TECHNIK HANDLOWIEC (2 osoby)
- Janowska Paulina
- Kowalczyk Gabriela
TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH (4 osoby)
- Jóźwiak Wioleta
- Pogorzelec Sandra
- Trochymiuk Oliwia
- Zalewska Diana
ZSZ – FRYZJER (2 osoby)
- Staszewska Sandra
- Szczendzina Marlena
Gdzie odbyły się staże?
Wśród miejsc praktyk znalazły się następujące firmy z terenu Londonderry:
NEXT Clothing
Cutrite (salon fryzjerski)
Hair Clinique (salon fryzjerski)
Foyle Fresh Produce
Headz and co (salon fryzjerski)
Primark
Michael&Tomasz (salon fryzjerski)
KULAR FASHION
Co dał uczestnikom odbyty staż?
Dzięki uczestnictwu w mobilności uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje kompetencje językowe i zawodowe. Zgodnie z profilem zawodowym reprezentowanym przez każdą z grup:- Ekonomiści zapoznawali się z obiegiem dokumentów i zasadami dokumentowania i ewidencjonowania zadań gospodarczych, z zadaniami realizowanymi w przedsiębiorstwie. Nabywali umiejętności posługiwania się sprzętem technicznym wykorzystywanym w firmie; metkowania, sortowania i sprzedawania towaru. Zapoznali się z pracą w magazynie, liczeniem i kontrolą asortymentu; przyjmowaniem dostawy; obsługą klienta.
- Logistycy nabywali nowe kompetencje i umiejętności związane z:organizacją i monitorowaniem procesów magazynowych, przygotowywaniem dokumentacji magazynowej, zasadami planowania potrzeb materiałowych, zasadami planowania obrotem towarowym, zasadami planowania transportu i przygotowania towaru do bezpiecznego transportu i dystrybucji, sporządzaniem dokumentacji transportowej i organizacją produkcji.
- Handlowcy szkolili się w zakresie przygotowania towarów do sprzedaży (dokumentacja związana z przyjęciem towaru, kontrola ilościowa i jakościowa itp), organizacji procesu sprzedaży (zasady ustalania cen, oznakowanie towarów, ekspozycja towarów itp). Poznawali zasady obsługi klienta, prowadzenia rozmów sprzedażowych oraz prezentacji oferty handlowej.
- Fryzjerzy praktykowali wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów, strzyżenie włosów oraz prowadzenia rozmowy konsultacyjnej z klientem. Poznawali nowe sposoby stylizacji i określania typu urody klienta i pasującej fryzury.
- Podniesienie kompetencji zawodowych i językowych uczniów oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych zostało potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.
Praktykanci otrzymali :- Europass Mobility (Europass jest inicjatywą Komisji Europejskiej umożliwiającą każdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych.
- Certyfikat potwierdzający odbycie praktyk w firmie anglojęzycznej (certyfikat został wydany w języku polskim i angielskim).
- Certyfikat ukończenia kursu językowego w North West Academy.
- Zaświadczenie ukończenia kursu językowego w Polsce.
- Listy referencyjne.
Oprócz rezultatów twardych – projekt pozwolił na osiągnięcie i rozwój kompetencji miękkich np.
- umiejętność pracy w zespole wielonarodowym,
- radzenie sobie ze stresem,
- doskonalenie zdolności do właściwego zarządzania czasem,
- adaptacji w nowych sytuacjach itp.
Młodzież przed wyjazdem brała udział w kursie doskonalącym z języka angielskiego, zajęciach kulturowych – mających na celu zapoznanie ich zarówno z historią jak i realiami życia współczesnego w Irlandii Północnej oraz w zajęciach przygotowania pedagogicznego w celu poznania technik radzenia sobie w sytuacjach stresowych i konfliktowych oraz umiejętności radzenia sobie w grupie multikulturowej. Podczas spotkań - grupa uczniów miała możliwość lepszego poznania siebie wzajemnie, odkrywania swoich słabych i mocnych stron, analizy symulowanych zachowań.
Nie tylko praktyki…
Młodzież, oprócz staży w firmach anglojęzycznych, miała również zapewniony program kulturalny. Odbyły się wycieczki do najpiękniejszej i najsłynniejszej części Irlandii Północnej jaką jest Grobla Olbrzyma i słynny most wiszący Carrick‑a‑Rede oraz do Belfastu.
W Londonderry uczniowie zobaczyli słynne murale, które upamiętniały tragedię konfliktu pomiędzy Irlandczykami i Brytyjczykami, mogli spędzić czas w kinie, kręgielni oraz poznać tajniki tańca irlandzkiego.
Projekt był dla tych młodych ludzi, zarówno okazją zdobycia doświadczenia zawodowego, rozwoju swoich umiejętności oraz kompetencji językowych i zawodowych, jak również poznania piękna, historii i współczesności innego kraju, będącego częścią Unii Europejskiej.
Uczestnicy projektu są dla swoich rówieśników przykładem, że inwestycja w swoje wykształcenie, poszukiwanie nowych doświadczeń zawodowych, odwaga w podejmowaniu wyzwań, przynosi rezultaty i jest wsparciem w budowaniu przyszłej kariery zawodowej.
- Oddział przygotowania wojskowego (OPW)
- Szkoła Partiotów
- Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13.12.1981
- Przystań w sieci
- Kompetencje miękkie drogą do sukcesu w karierze 2020-2022
- Szkoła w Chmurze Microsoft
- eTwinning Let's Meet Up Polska-Malta-Francja 2019
- In school - szkoła włączająca
- Zagraniczne staże wsparciem kształcenia zawodowego 2019-2022
- Praktyka czyni mistrza 2019-2020-2021
- Śląskie. Zawodowcy
- Młodzi, wykształceni, kompetentni
- Nasza jakość – Twoja szansa
- Marketing międzynarodowy – poznaj różnice 2015-2017
- Dziś stażysta, jutro profesjonalista
- Staż w Irlandii Północnej
- Mam zawód - mam pracę w regionie
- Szkoła bez przemocy
- Program Leonardo da Vinci
- METRO Edukacja
- Uwaga ! Informujemy i zachęcamy do udziału w KONKURSACH