ZAGRANICZNE STAŻE WSPARCIEM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO
POWERVET-2019-1-PL01-KA102-064163
w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Projekt był przeznaczony łącznie dla 60 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.
Projekt został napisany z myślą o stworzeniu uczniom nowych możliwości praktyk zawodowych, zgodnie z nauczanymi profilami.
Uczniowie podjęli praktyki zawodowe w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk, technik usług fryzjerskich, fryzjer i magazynier-logistyk. Fryzjerki w Hiszpanii przeszły kurs doskonalenia zawodowego w Centro de Formacion Lourdes Crego.
Udział w nim pozwolił na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych w firmach i instytucjach szkoleniowych we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
Oprócz tego uczniowie pogłębiali dotychczasowo zdobyte umiejętności zawodowe i kompetencje językowe.
Zagraniczne praktyki i praktyczne szkolenie zawodowe w sposób znaczący zwiększyły atrakcyjność naszych uczniów, zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku pracy.
Podczas każdej z planowanych trzech mobilności opiekę nad uczniami sprawowało dwóch nauczycieli ZSE-U.
Partnerami zagranicznymi w projekcie byli: Istituto per la Formazione, l'Occupazione e la Mobilità w Bolonii (Włochy) i North West Academy of English w Londonderry (Irlandia Północna) oraz Tellus Spain - Hiszpania.
Uczniowie mogli, oprócz kompetencji zawodowych, rozszerzyć swoje umiejętności językowe zarówno w języku angielskim, jak również w języku włoskim i hiszpańskim, których poznanie i praktykowanie będzie dodatkowym atutem zdobytym dzięki projektowi.
Oczekiwany wysoki poziom staży zawodowych i szkolenia ze stron organizacji, pozwolił uczestnikom na kontakt z nowoczesnymi technologiami, nowymi trendami w zawodach oraz specyfiką zawodową wynikającą z różnorodności kulturowej i mentalnej.
Projekt założył, że wszystkie te czynniki wpłynęły na rozwój umiejętności zawodowych, jak i kompetencji społecznych wymaganych od adeptów konkretnych zawodów. Efektem projektu było również nawiązanie trwałych międzynarodowych kontaktów. Ważną rolę w projekcie odgrywało również poznanie nie tylko w teorii – historii, obyczajów, kultury i życia codziennego Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii (ze szczególnym uwzględnieniem historii Salamanki, Bolonii i Londonderry).
Stażyści dzięki udziałowi w projekcie uzyskali unikalną okazję, zarówno wzmocnienia swoich dotychczasowych umiejętności zawodowych i językowych, poznania nowych możliwości zawodowych jak i rozwinięcia kompetencji miękkich, świadomości społecznej i umiejętności współpracy z osobami z innych środowisk i kultur.
Projekt miał również wpływ na społeczność ZSE-U.
Uczniowie uczestniczący w nim dzielili się zdobytymi doświadczeniami z pozostałymi uczniami szkoły. Byli dowodem na to, że należy inwestować w rozwój zawodowy i osobisty – zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności praktycznych oraz poznawanie nowych środowisk, jest kapitałem, który będzie procentował w przyszłym życiu zawodowym i prywatnym.
- Oddział przygotowania wojskowego (OPW)
- Szkoła Partiotów
- Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13.12.1981
- Przystań w sieci
- Kompetencje miękkie drogą do sukcesu w karierze 2020-2022
- Szkoła w Chmurze Microsoft
- eTwinning Let's Meet Up Polska-Malta-Francja 2019
- In school - szkoła włączająca
- Zagraniczne staże wsparciem kształcenia zawodowego 2019-2022
- Praktyka czyni mistrza 2019-2020-2021
- Śląskie. Zawodowcy
- Młodzi, wykształceni, kompetentni
- Nasza jakość – Twoja szansa
- Marketing międzynarodowy – poznaj różnice 2015-2017
- Dziś stażysta, jutro profesjonalista
- Staż w Irlandii Północnej
- Mam zawód - mam pracę w regionie
- Szkoła bez przemocy
- Program Leonardo da Vinci
- METRO Edukacja
- Uwaga ! Informujemy i zachęcamy do udziału w KONKURSACH