• PROCEDURY FUNKCJONOWANIA

ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNO-USŁUGOWYCH

w ZABRZU

na czas trwania pandemii COVID-19

Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem   i zwalczaniem COVID-19, wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby korzystające z biblioteki szkolnej.

Poniższe wskazówki zostały opracowane na podstawie wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Bibliotekę Narodową. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczą organizacji pracy wszystkich typów bibliotek, również bibliotek szkolnych w zakresie ich dotyczącym.

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz powinien nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas kontaktu z użytkownikami.

2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).

3. Należy zapewnić, w miarę możliwości, wietrzenie pomieszczenia bibliotecznego.

4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy (klamki, klawiatury, myszki, blaty).

5. Ogranicza się liczbę użytkowników w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego. Maksymalna liczba odwiedzających, mogących jednocześnie    przebywać w bibliotece to 2 osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej  strefie – oznakowanie na podłodze). Zabrania się przekraczania ciągów komunikacyjnych. W przypadku większej liczby osób przebywających w bibliotece, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5 - 2 m. Przed wejściem (drzwi wejściowe biblioteki)        umieszczona zostanie informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających.

6. W punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (na ladzie bibliotecznej) ustawiona   zostaje przesłona ochronna (np. z pleksi).

7. Organizacja trybu pracy oraz godziny otwarcia biblioteki zostają dostosowane do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy chcą skorzystać z usług biblioteki szkolnej, będą udostępnione      w dzienniku elektronicznym oraz na stronie internetowej szkoły.

8. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

Realizacja wypożyczeń i zwrotów materiałów bibliotecznych

1. Zasady wypożyczania i zwrotu materiałów bibliotecznych będą odbywały się zgodnie      z zapisami regulaminów biblioteki.
          2. Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) - do 72 godzin (3 doby); tektura i papier –  do 24 godzin.
          3. Kwarantannie podlegają wszystkie udostępniane materiały biblioteczne, również czasopisma.
          4. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
          5. Przyjęte książki zostaną odłożone do pudła i na wydzielone półki. Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie włączone do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
          6. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
          7. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
          8. Osoby dokonujące zwrotu książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania zbiorów.