• "Książka na piątkę, znakomity początek"

• 27.10.2021 09:48
          • Seminarium dla bibliotekarzy.
          • 7 października 2021 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu bibliotekarze i nauczyciele zabrzańskich szkół uczestniczyli w kolejnej edycji  seminarium „Książka na piątkę, znakomity początek”, organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach Filia w Zabrzu. Była to już piąta, finałowa edycja. Projekt ten, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa, skupił jak co roku, sporą rzeszę pracowników wszystkich typów bibliotek i szkół.

Gośćmi tegorocznej edycji seminarium byli: Maria Deskur, Ewa Nowak, Alina Przydatek, Paweł Dobrzelecki oraz Grzegorz Leszczyński. Prelekcje gości przybliżyły ważne kwestie związane z czytaniem dzieci i młodzieży. Choć wystąpienia zaproszonych gości były na różne tematy, to połączył je jeden wspólny wątek: rozpowszechnianie czytania wśród dzieci. Pojawiły się tematy jak najbardziej na czasie, czyli kanon, choć nie lektur, a ogólnie książek dla młodego czytelnika. Nie zabrakło trudnych tematów poruszanych w powieściach młodzieżowych.

Choć było to już ostatnie spotkanie w tej edycji, pracownicy MBP już zapowiedzieli kolejne projekty do udziału w których zaprosili wszystkich zainteresowanych.