• VII edycja Konkurs Pięknego Czytania  - "Zabrzańskie legendy i podania".
          • VII edycja Konkurs Pięknego Czytania - "Zabrzańskie legendy i podania".

• 22.11.2022 18:25
          • Wyniki
          •  Za nami VII edycja Konkursu Pięknego Czytania. Szczególne okoliczności setnych urodzin naszego miasta, zadecydowały o wyborze tegorocznej lektury.  „Zabrzańskie legendy i podania”  zebrane i opracowane przez Bernarda Szczecha oraz fragmenty „Cholonka” Janoscha, to materiał z którym przyszło zmierzyć się  uczestnikom tegorocznej odsłony.  W siódmej edycji Konkursu Pięknego Czytania udział wzięli uczniowie naszej szkoły, jak również zaproszeni goście - uczniowie VIII LO w  Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 oraz Szkoły Podstawowej  nr 17 im. Bohaterów Westerplatte  w Zabrzu-Zaborzu pod opieką Pani Janiny Głażewskiej oraz Pani Bożeny Wrześniak.

Wierzymy, że oprócz kształcenia umiejętności interpretacji tekstu literackiego, konkurs był dla wszystkich występujących niepowtarzalną okazją i przyjemnością w poruszaniu się po obszarach zabrzańskiej przeszłości.

Komisja konkursowa w składzie:

- dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych - Pani Iwona Nowakowska

- główny specjalista do spraw dziedzictwa kulturowego w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa rady Miasta Zabrze – pan Dariusz Walerjański

- kierownik Działu Kultury Muzeum Miejskiego w Zabrzu - pani Urszula Wieczorek

- zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu - Pan Paweł Dobrzelecki

- nauczyciel języka polskiego oraz wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych - Pani Elżbieta Malejka

zdecydowała o wynikach konkursu, które przedstawiają się następująco:

1 miejsce – Mistrz Pięknego Czytania - JAKUB ZEMSTA –  SP 17 w ZSO nr 14, kl.8d

2 miejsce – KATARZYNA HEIMEL – VIII LO w ZSO nr 14, kl. 1B

3 miejsce – KAMILA MALCHERCZYK – ZSE-U, kl. 3TEp

Wyróżnienie – EWA CZYŻ – ZSE-U, kl. 3TLw

Wyróżnienie – AMELIA WINIARSKA – ZSE-U, kl. 2TEp

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się na udział w konkursie. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - podążając za słowami poetki i laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, życzymy Wam, abyście korzystali z tego bezpłatnego wynalazku bez ograniczeń.

Specjalne podziękowania ze strony organizatora konkursu dla młodzieży, która  przyczyniła się do oprawy artystycznej całego wydarzenia. Byliście wspaniali i niezawodni. Bardzo dziękuję.