• "Kryminalne zagadki Śląska vol.4" w ZSE-U

• 25.11.2022 08:54
          • "Zabrze w kryminale" - seminarium.
          •

„Zabrze w kryminale” to tytuł seminarium Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach popularnego w naszym mieście cyklicznego projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 4”.

W ramach kolejnej odsłony projektu, dnia 6 października mieliśmy okazję i niewątpliwą przyjemność gościć w murach naszej szkoły autorów książek kryminalnych, którzy opowiadali o obrazie miasta Zabrza w swoich dziełach literackich.

Prelegenci: Monika Kassner - historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek retro przedstawiła wykład pod tytułem „Ile jest cukru w cukrze, czyli prawda i fikcja w śląskim kryminale retro” oraz

Adam Regiewicz -  profesor nauk humanistycznych, przez wiele lat  nauczyciel zabrzańskiego liceum, a obecnie kierownik Instytutu Literaturoznawstwa na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, autor kryminałów przybliżył „Semiotykę kaszanki, czyli jak smakują kryminały o Śląsku”.

Spotkania autorskie to wciąż żywa i praktykowana tradycja literacka. Z jednej strony stanowią oczywistą popularyzację czytelnictwa i literatury, a z drugiej - źródło swoje mają w naturalnej potrzebie spotkania jednego człowieka z drugim człowiekiem - w tym przypadku  pisarza z odbiorcą jego dzieła - czytelnikiem. Mamy nadzieję, że biblioteczne seminarium przybliżyło sympatykom tego typu literatury ich twórców, a naszych uczniów zachęciło do sięgnięcia  po omawiane publikacje.