• VII Konkurs Pięknego Czytania

• 25.11.2022 08:55
          • Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w VII Konkursie Pięknego Czytania.
          • Przed nami kolejna odsłona Konkursu Pięknego Czytania. Szczególne, rocznicowe okoliczności siódmej edycji konkursu, zdecydowały o wyborze tegorocznej lektury. "Zabrzańskie legendy i podania" zebrane i opracowane przez Bernarda Szczecha, to materiał z którym przyjdzie zmierzyć się uczestnikom tegorocznej edycji konkursu. Wierzymy, że z dużą przyjemnościąsmiley

Przedstawiamy regulamin konkursowy:

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA

W dniu 17 LISTOPADA (czwartek ) o godzinie 11:05 odbędzie się

VII KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Zainteresowanych prosimy o kontakt: z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ lub NAUCZYCIELKAMI JĘZYKA POLSKIEGO (mgr Elżbieta Malejka ; mgr Barbara Smolińska)

Regulamin VII Konkursu Pięknego Czytania

w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych  w Zabrzu

Postanowienia ogólne:

1.Konkurs przygotowuje: nauczyciel-bibliotekarz mgr Anna Wasik i nauczycielki języka polskiego: mgr Elżbieta Malejka, mgr Barbara Smolińska.

2.Termin konkursu: 17 listopada 2022 roku.

3.Uczestnikami mogą być uczniowie wszystkich typów szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz uczniowie zaproszonych do konkursu szkół.

4.Chętnych prosimy o zapisy do dnia 17 października 2022 r. u organizatorek konkursu.

5.Podczas zmagań konkursowych uczestnicy zaprezentują 2 teksty literackie, w tym 1 tekst „Zabrzańskich legend i podań” B. Szczecha (do zapoznania się i przygotowania przed konkursem) oraz w części finałowej (finaliści) 1 fragment „Cholonka” Janoscha.

Cele konkursu:

1.Wyłonienie Mistrza Pięknego Czytania.

2.Kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego.

3.Doskonalenie dykcji.

4.Kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej mowy.

Kryteria oceniania:

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni na podstawie prezentacji, które oceniane będą zgodnie z przyjętymi przez komisję zasadami.

Ocenie podlegać będą:

1.Dykcja i prawidłowa emisja głosu.

2.Interpretacja czytanego tekstu, umiejętność budowania nastroju.

3.Wrażliwość na piękno słowa mówionego.

4.Charyzmatyczność uczestnika, umiejętność zainteresowania publiczności.

Poszczególne składniki oceny punktowane będą w skali od 1 do 6. Suma zdobytych punktów wyłoni zwycięzców konkursu.

Tryb wyłaniania zwycięzców:

Konkursowe prezentacje oceniać będzie powołana na tę okoliczność komisja. Po podliczeniu punktów i sporządzeniu protokołu ogłoszone zostaną wyniki konkursu. Nazwiska laureatów opublikowane będą także na stronie internetowej szkoły i biblioteki. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostaną dyplomami, a trzej  laureaci nagrodami książkowymi bądź rzeczowymi. Każdy z uczestników otrzyma ocenę bardzo dobrą z języka polskiego (finaliści – celującą) oraz punkty dodatnie z zachowania.