• Podziemne Królestwo Maszyn - Sztolnia Królowa Luiza

• 06.03.2024 14:39
            • 5 marca 2024 roku uczniowie z Kółka Śląskiego zwiedzili Podziemne Królestwo Maszyn w Sztolni Królowa Luiza. Podziemna wycieczka była nagrodą za wyróżnienie w konkursie "Zakochani w Zabrzu" organizowanym przez Radę Dzielnicy Śródmieście.
            • Wizyta w Filharmonii Zabrzańskiej

• 04.03.2024 20:57
            • Orkiestra jako jedna z pierwszych w kraju zaczęła prowadzić systematyczne koncerty  ze specjalnie przygotowanymi programami dla dzieci i młodzieży. Dzięki tej ofercie 15 lutego 2024 roku członkowie Kółka Gwary Śląskiej uczestniczyli w próbie generalnej koncertu. W czasie tej próby młodzież mogła zajrzeć za kurtynę muzycznej magii obserwując muzyków skupionych na doskonaleniu detali i śledząc ich interakcje z dyrygentem i solistką. Dla słuchaczy nie była to tylko próba generalna, lecz fascynujące spojrzenie na proces tworzenia muzyki na najwyższym poziomie.
            • Śląska Betlyjka

• 04.03.2024 20:56
            • Betlyjka, czyli bożonarodzeniowa szopka była kiedyś w każdym śląskim domu.

W mroźny wtorek, 9 stycznia 2024 roku członkowie Kółka Gwary Śląskiej odwiedzili pana Alfonsa Ficnera, emerytowanego górnika KWK Rozbark, który od 47 lat kontynuuje rodzinną tradycję budowania Betlyjki. Na świąteczną instalację składa się około 150 postaci. Część  figurek pochodzi ze zbiorów ojca pana Ficnera, najstarsze mają 70 lat, a 90% z nich jest ruchoma. Przez Betlyjka wartko płynie strumyk, dymi się ognisko, w dali widać góry, po bokach las. Przygotowanie całej Betlyjki zajmuje panu Ficnerowi dwa miesiące.

• Poznajemy historię Katowic - Muzeum Historii Katowic

• 04.03.2024 20:56
            • 12 grudnia 2023 roku członkowie Kółka Gwary Śląskiej z entuzjazmem odkrywali historię Katowic podczas wizyty w muzeum. Uczennice i uczniowie podziwiali unikalne eksponaty i fotografie, a interaktywne wystawy uatrakcyjniły im zwiedzanie. Po wizycie w Muzeum Historii Katowic, młodzież udała się na jarmark świąteczny.
            • Świąteczny Nikiszowiec

• 04.03.2024 20:56
            • W sercu Górnego Śląska kryje się dzielnica o niepowtarzalnym uroku – Nikiszowiec. Coroczny świąteczny jarmark przemienia ją w baśniowe miasteczko. W sobotę, 9 grudnia 2023 r. członkowie Kółka Gwary Śląskiej "Godać niy ma gańba" mieli okazję zanurzyć się w atmosferze tego wyjątkowego miejsca.
            • Wycieczka do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

• 04.03.2024 20:55
            • 7 listopada 2023 roku uczniowie z Kółka Gwary Śląskiej wybrali się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa „Z życia ludu śląskiego" zapewniła uczniom fascynującą podróż przez historię i kulturę ludu śląskiego.