• TECHNIK EKONOMISTA – INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ

"Zostań ekonomistą, jeśli chcesz być przygotowany do życia w warunkach współczesnego świata. Interesuje Cię, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo, jesteś skrupulatny i cenisz logiczne myślenie".

Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, gdyż posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów, a pracodawcy poszukując pracowników szczególną uwagę zwracają na  ich umiejętności praktyczne, które potrafią wykorzystać w pracy zawodowej. Nasi absolwenci przygotowani są do podjęcia pracy na wielu stanowiskach, które związane są między innymi z polityką zatrudnienia, naliczaniem wynagrodzeń, rozliczaniem ubezpieczeń i podatków, uproszczoną księgowością, obrotem pieniężnym, zaopatrzeniem, sprzedażą, gospodarką magazynową, rozliczaniem produkcji, wykonywaniem prac biurowych. Umiejętności nabyte przez uczniów w szkole przydadzą się również w życiu codziennym.

Program nauczania dla zawodu technika ekonomisty obejmuje zagadnienia dotyczące m.in.:

• planowania i prowadzenia działalności gospodarczej;
        • prowadzenia uproszczonej księgowości przedsiębiorstwa oraz rozliczeń publiczno-prawnych;
        • prowadzenia spraw kadrowo-płacowych;
        • sporządzania wszelkiego rodzaju analizy oraz sprawozdań z funkcjonowania przedsiębiorstwa

Zdobyte w szkole wiadomości i umiejętności pozwolą naszym uczniom na:

• zdanie egzaminów zewnętrznych potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz zdobycie tytułu technika ekonomisty
        • EKA.04 Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej - egzamin po I okresie klasy trzeciej
        • EKA.05 Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych - egzamin pod koniec klasy czwartej.
        • zdanie egzaminu maturalnego oraz podjęcie studiów na wybranym kierunku;
        • zdobycie pracy w firmach krajowych i zagranicznych lub otworzenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Zawód technika ekonomisty stwarza duże szanse zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach pracy m.in.:

• księgowy;
        • bankowiec;
        • doradca finansowy;
        • doradca inwestycyjny;
        • agent ubezpieczeniowy;
        • sekretarka;
        • kadrowy;
        • analityk rynku;
        • makler giełdowy;
        • zaopatrzeniowiec w firmie;
        • specjalista ds. marketingu.

MIEJSCA PRACY TECHNIKÓW EKONOMISTÓW

• urzędy administracji, urzędy skarbowe, ZUS;
        • biura rachunkowe;
        • banki;
        • agencje celne;
        • biura maklerskie;
        • towarzystwa ubezpieczeniowe;
        • stowarzyszenia i fundacje;
        • szpitale;
        • policja, wojsko;
        • własna firma, firmy produkcyjne, handlowe i usługowe.

Nasza szkoła:

• umożliwia uczniom pracę w nowoczesnych salach komputerowych wraz z oprogramowaniem księgowym (Insert), na których odbywają się lekcje z przedmiotów zawodowych – po ukończeniu uczeń otrzymuje certyfikat;
        • umożliwia uczniom pracę w nowoczesnej sali wyposażonej w sprzęt biurowy;
        • uczestnictwo w kursie kas fiskalnych – po jego ukończeniu uczeń otrzymuje certyfikat;
        • umożliwia uczniom udział w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach m.in. "Olimpiada Przedsiębiorczości", "Olimpiada Ekonomiczna", "Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menadżerskich" i wiele innych;
        • zapewnia praktyki zawodowe w II i III klasie (opis praktyk zawodowych);
        • oferuje uczniom klasy piątej specjalizację (w ramach przedmiotów zawodowych), która ma na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności o zagadnienia wykraczające poza podstawę programową;
        • na podstawie zawartego "Porozumienia o współpracy na rzecz kształcenia w zawodzie technik ekonomista w ramach otwarcia i prowadzenia klas partnerskich" z Firmą Mostostal Zabrze S.A., umożliwia uczniom odbycie praktyk zawodowych, otrzymanie comiesięcznego stypendium, nagrody semestralnej oraz nagrody dla najlepszego praktykanta. Pierwsze stypendium uczniowie otrzymują od II okresu klasy pierwszej w wysokości 284,00 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrasta w kolejnych latach (szczegóły w zawartej umowie).
        • na podstawie porozumień partnerskich z: Uniwersytetem Ekonomicznych w Katowicach, Wyższą szkołą Techniczną w Katowicach oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, umożliwia uczniom udział w wybranych warsztatach i wykładach oraz innych wydarzeniach organizowanych przez uczelnie.

PAMIĘTAJ – PIENIĄDZ RZĄDZI ŚWIATEM!!!

Pracownia komputerowa:

Pracownia ze sprzętem biurowym: