• Wojska Obrony Terytorialnej - spotkanie informacyjne

• 08.03.2024 11:38
      • 16 lutego 2024 roku z inicjatywy st. chor. sztab. Jarosława Gapińskiego w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów klasy 4 Tlw z młodzieżą klas wojskowych i policyjnych dot. szkolenia w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. ​​​​
      • Bartek, Paweł, Paweł i Mateusz pokazali, że przejście tego typu szkolenia ma wiele zalet dając możliwość nauki wojskowego rzemiosła i wyjaśnili jakie warunki należy spełnić, aby przystąpić do rekrutacji.

Nasi żołnierze WOT odpowiadali na liczne pytania uczestników spotkania. Poinformowali, że 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, a jego najważniejszymi elementami jest nauka strzelania z broni indywidualnej, szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.

W dniu wcielenia do służby nasi uczniowie - ochotnicy otrzymali potrzebny żołnierzowi ekwipunek: mundur, buty, plecak i resztę wyposażenia indywidualnego. Od tego momentu aż do zakończenia szkolenia nie rozstawali się z bronią. Zostali oni również poddani analizie składu ciała (badanie BMI/BF), która pozwoliła na określenie ich potencjału fizycznego.

W kolejnym etapie nasi  kandydaci na żołnierzy WOT zostali poddani wejściowemu testowi sprawności fizycznej.
        Otrzymali wstępny instruktaż m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz ochrony informacji niejawnych. Poznali także prawa i obowiązki żołnierza, które wynikają z przepisów prawa.
        Wszystkie kolejne dni były bardzo intensywne. Każdy dzień szkolenia trwał 12 godzin, w których na ochotników czekało dużo wysiłku fizycznego, szkolenie taktyczne oraz strzeleckie.