• KLIMATYCZNA DIETA

• 8 listopada w Dniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania reprezentantki naszej szkoły Wiktoria, Karolina, Julia i Andrea wzięły udział w warsztatach „Klimatyczna Dieta” organizowanych przez grupę Natura(lnie) w Zabrzu

W auli  II LO w Zabrzu o godz. 10.00 w  odbył się panel dyskusyjny pt.: "Jedzenie, a zdrowie" prowadzony z udziałem Pani Barbary Wojtaszek Prezeski Zarządu w Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru oraz "Jak nie marnować żywności? -  z Panem Janem Szczęśniewskim Prezes Zarządu Śląskiego Banku Żywności.

Następnie uczniowie w 4 grupach udali się na warsztaty “Klimatyczna dieta. Uczeń - nauczycielem i mentorem”  prowadzone przez cztery specjalistki Panie: A.Foltyn-Simkę, A.Koenigshaus., S. Kot, K.Krulicką.

• Konkurs Turystyczny

• Zapraszamy Uczniów Naszej Szkoły do udziału w konkursie.

Zadaniem uczestników  jest wykonanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej dot. tematu konkursu  tj. "Przełamując bariery".Konkurs uświetni prelekcja Pana Michała Worocha - niepełnosprawnego podróżnika, który na wózku inwalidzkim przemierzył obie Ameryki,2021 r. pokonał szlak trekkingowy Annapurna Circuit w Himalajach,laureata prestiżowej nagrody „Kolosa” 2019 w kategorii „Wyczyn roku”.

Szczegóły w Regulaminie.

Pasja_Podrozowania_regulamin_-_Przelamujac_bariery.docx

• Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

• Jak co roku, ZSEU  bierze udział w obchodach ŚTP.

W tych dniach odbędą się prelekcje różnych instytucji dla uczniów

Zajęcia będą odbywały się stacjonarnie i elektronicznie.

• PRÓBNY EGZAMIN CZELADNICZY

• PRÓBNY EGZAMIN CZELADNICZY odbędzie się 21.11.2022 r.

godz. 9.00 w sali konferencyjnej w siedzibie Cechu w Zabrzu.

Dzięki udziałowi w egzaminie próbnym uczniowie mogą zobaczyć jaki

jest przebieg egzaminu oraz sprawdzić swoją wiedzę i ewentualnie

popracować nad brakami.

Egzamin sprawdzający wiedzę teoretyczną jest w formie pisemnej i

polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. Kandydat udziela

odpowiedzi na pytania z zakresu następujących tematów:

* rachunkowość zawodowa wraz z kalkulacją,

* dokumentacja działalności gospodarczej,

* rysunek zawodowy,

* zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

* podstawowe zasady ochrony środowiska,

* podstawowe przepisy prawa pracy,

* podstawowa problematyka z zakresu podejmowania działalności

gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem.

Po części teoretycznej nastąpi egzamin z części praktycznej.

Egzamin próbny organizowany jest dla uczniów

pobierających praktyczną naukę zawodu w zakładach zrzeszonych w

Cechu w Zabrzu.

Etap_praktyczny_21.11.22(1).pdf

Etap_teoretyczny_21.11.22(1).pdf

Obowiazki_Uczniow_21.11.22.pdf

• Spektakl "Antygona"

• 30 września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spektaklu pt. "Antygona", wystawianym w Bytomskim Centrum Kultury.

• Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych

• technik logistyk,magazynier-logistyk

Wydarzenie to w formule on-line ,które odbędzie się 18 listopada br, ze względu na tematykę, adresowane jest do Nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz Uczniów - przyszłych absolwentów szkół branżowych i techników na kierunkach min. technik logistyk, magazynier - logistyk oraz pokrewnych.

Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym od 2020 r. (w marcu/kwietniu oraz w listopadzie). Jego celem jest zapoznanie Uczniów ze specyfiką pracy w obszarach szeroko rozumianej logistyki oraz handlu. Poszczególne prelekcje prowadzą profesjonalni trenerzy Akademii Umiejętności Eurocash, którzy posiadają ponad 20-letnie doświadczanie zawodowe w branży FMCG oraz praktycy w obszarze logistyki, którzy dysponują szeroką wiedzą fachową. Celem każdej edycji Festiwalu jest również przekazanie Uczniom wiedzy (w ramach doradztwa zawodowego) jak planować swoją ścieżkę zawodową, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe.

Zapraszamy do udziału.

• "ZSEU PAMIĘTA"

• Nasi uczniowie i nauczyciele historii po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską  akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach tej akcji przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę, odwiedziliśmy groby, zabrzańskie- nekropolie przy ulicy Wolności, Staromiejskiej . Uczniowie klasy 4 Tuf G zapalili symboliczny znicz  na Kwaterze Wojennej Poległych Powstańców Śląskich. W ten sposób uczcili pamięć 43 uczestników powstań śląskich.

Reprezentanci klasy 2 Tlw odwiedzili natomiast groby na cmentarzu w Kończycach i oddali hołd Kpt. Danucie Mikuszowej- harcerce i łączniczce AK uhonorowanej Orderem Virtuti Militari i jej mężowi Józefowi, który był członkiem ruchu oporu.

W imieniu całej społeczności szkolnej przedstawiciele klasy 2 Tlw zapalili również znicz pod tablicą  upamiętniającą płk. Ł. Cieplińskiego, żołnierza kampanii wrześniowej, członka AK, uczestnika antykomunistycznej konspiracji.