• IV Edycja Młodzieżowych Liderów Profilaktyki

•  W sobotę 11 maja rozpoczeła się IV  już edycja Szkoły Młodzieżowych Liderów Profilaktyki, która wpisuje się w realizację projektu Aktywna Młodzież. W ramach tej inicjatywy  uczniowie naszej szkoły oraz kilku innych zabrzańskich szkół uczestniczą w akcjach i projektach profilaktycznych mających uwrażliwić rówieśników na problemy związane z uzależnieniami.

Szkoła Młodzieżowych Liderów Profilaktyki pierwotnie powstała w Mikołowie, jako prekursorski program profilaktyki skierowany do młodych ludzi. Jej inicjatorem był nieżyjący już Tadeusz Rosa, wieloletni prezes Klubu Abstynenta „Powrót”, pomysłodawca festiwalu KROKUS, ale przede wszystkim człowiek o wielkim sercu.

Dziś nasza młodzież koontynuuje i przekazuje innym  wartości zdrowego trybu życia.

• Turniej Motoryzacyjny

• W dniu 24.04.2024r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu odbył się Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny - eliminacje powiatowe.

Nasza szkołę reprezentowali:

1. Oliwer Mathea

2. Igor Caliński

3. Filip Środa

Opiekunem grupy był p. Zbigniew Krawczyński, nauczyciel przedmiotów logistycznych.

Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny obejmuje cykl eliminacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ma na celu propagowanie wśród uczniów bezpiecznego i kulturalnego zachowania w ruchu drogowym

Rywalizujące ze sobą drużyny brały udział w licznych konkurencjach:

1. teoretycznych – test ze znajomości przepisów ruchu drogowego

2. praktycznych – pierwsza pomoc przedmedyczna, przygotowanie pojazdu do jazdy, jazda motorowerem po torze przeszkód i samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”

Uczestnicy wykazali się ogromną wola współzawodnictwa i zaangażowaniem za co zostali wynagrodzeni ciekawymi nagrodami ufundowanymi przez sponsorów - lista sponsorów na stronie internetowej ZSMS w Zabrzu:  https://zsms.zabrze.pl/?p=4528

• Święto Narodowe Trzeciego Maja

• Święto państwowe 3 Maja zostało przywrócone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6.04.1990 r.

Obchodzimy je na pamiątkę uchwalenia w dniu 3 maja 1791 roku konstytucji, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.

Była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po pierwszym rozbiorze. Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, poprzez zabezpieczenie możliwości rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Konstytucja 3 Maja jest świadectwem na to, że Polacy sami znaleźli siły na przezwyciężenie rozkładu państwa i zdobyli się na wytyczenie drogi, która spotkała się z uznaniem całej postępowej Europy.