• Gra terenowa "Natura(lnie) w lesie"

          • 31 maja drużyna złożona z uczennic klasy 3Tlw  (Ewa Czyż, Emilia Garbulowska, Emilia Halicka oraz Julia Smolarczyk) wzięła udział w grze terenowej "Natura(lnie) w lesie" zorganizowanej przez IVLO w Zabrzu. Zadania były wymagające, rywalizacja zacięta a nasze dziewczyny dały z siebie wszystko! 

        • Wycieczka do Wrocławia
          • Wycieczka do Wrocławia

          • 30 maja została zorganizowana wycieczka do Wrocławia. Głównym celem wycieczki było wrocławskie ZOO, które jest najstarszym w Polsce i zajmuje powierzchnię ponad 33 hektarów będąc tym samym jednym z największych w Europie! ​​Po spacerze w ZOO przyszedł czas na krótki odpoczynek przy Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej zlokalizowanej nieopodal Hali Stulecia. Nie mogliśmy nie odwiedzić serca Wrocławia, czyli pełnego krasnali rynku.

            W powietrzu dało się wyczuć nadchodzące wakacje - lepszej pogody nie mogliśmy sobie wymarzyć. Wyjazd był idealnym momentem na krótki odpoczynek przed egzaminami zawodowymi. Przez mnogość atrakcji i miłą atmosferę współtworzoną przez nauczycielki i uczniów czas na wycieczcie minął bardzo szybko. Pomimo zmęczenia aktywnym dniem wszyscy wrócili zadowoleni na ostatni miesiąc tego roku szkolnego.

        • Obóz szkoleniowo-treningowy w Rajczy
          • Obóz szkoleniowo-treningowy w Rajczy

          • W dniach od 24 do 29 kwietnia 2023 r. w Rajczy odbył się obóz szkoleniowo-treningowy klas mundurowych ZSEU. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjazdu.

            Kadeci brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich przez ASG Predator szkoleniach survivalowych oraz militarnych. Instruktorzy pokazali naszym uczennicom i uczniom wiele technik przetrwania oraz elementy taktyki w symulacji pola walki. Zajęcia odbywały się w terenie, a każdy z uczestników otrzymał swoją broń!

            Poza wartością merytoryczną wyjazd był również okazją do aktywności fizycznej i sprawdzenia swojej wytrzymałości, a także pozwolił na chwilę odpocząć od szkolnych ławek. Każdy dzień rozpoczynał się od porannej zaprawy oraz ćwiczeń i wypełniony był po brzegi różnymi aktywnościami, które nie sposób krótko opisać!

            6-dniowy pobyt pozwolił również sprawdzić i popracować nad cechami charakteru naszych policjantów i żołnierzy. Klasa mundurowa to nie tylko ciekawe zajęcia, ale również dyscyplina i samokontrola - spóźnienia nie były mile widziane ;) ​​​​​

            Codziennie w hali sportowej odbywały się zajęcia, gdzie siatkówka cieszyła się największym powodzeniem. ZSEU ma to we krwi!

            W czwartym dniu obozu uczestnicy wybrali się na górską wycieczkę na Halę Rysiankę (1.290 m n.p.m.), słynną z rozległej panoramy na pasma polskie i słowackie. Uczniowie odpoczywali w Schronisku PTTK ciesząc się widokiem na doskonale stąd widoczną Babią Górę i Pilsko – dwa najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego, grań Tatr oraz słowacką Małą Fatrę. Kadeci przeszli najpiękniejszy w Beskidzie Żywieckim „Szlak halny”, czyli drogę górską, która łączy widokowe polany. 

            W piątek uczniowie ze Szkolnego Zespołu Ratowniczego PCK przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy. Będzie ono przydatne dla każdego, aby odpowiednio reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

            Nie możemy nie wspomnieć o naszych cudownych Gospodarzach! Dom Wczasów Dziecięcych TPD "Góral" w Rajczy to najlepszy wybór! Ośrodek dysponuje sala lekcyjną, baza dydaktyczną. W obrębie obiektu znajduje się miejsce do gry w piłkę siatkową, piłkę nożną oraz plac grillowy. A posiłki! To temat na osobny wpis. Przepyszne!

            Dziękujemy organizatorom oraz uczestnikom obozu za zaangażowanie oraz wspaniałą atmosferę. To był kolejny udany do wyjazd do Rajczy, oby takich więcej!

             

            I na sam koniec taki filmik od naszych uczniów z pierwszej klasy! Aż miło słyszeć słowa zadowolonej młodzieży z wyboru swojej szkoły średniej :) Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym do naszej społeczności przyjdą kolejni kadeci, którzy również pokochają ZSEU!!!

        • Zawody o puchar dyrektora ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach
          • Zawody o puchar dyrektora ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach

          • 26 maja nasi uczniowie z klasy 2TLW: Maciej Chojna, Weronika Ćwik, Jakub Lukoszek i Łukasz Piłat wraz z opiekunem st. chor. sztab. Jarosławem Gapińskim reprezentowali naszą szkołę w zawodach o puchar dyrektora ZSE-T im. Cichociemnych w Gliwicach. W zacietej rywalizacji zajęli siódme miejsce, a warto podkreślić, że różnice punktowe były minimalne. Nasi uczniowie dali z siebie wszystko rywalizując na torze przeszkód, basenie i strzelnicy przy okazji dobrze się bawiąc. Zdobyte doświadczenie na pewno zaprocentuje w kolejnych edycjach turnieju.

          • Zapraszamy po odbiór dyplomów

          • absolwentów,którzy ukończyli szkołę 28 kwietnia br.

            Zapraszamy po odbiór dyplomów zawodowych z suplementami do sekretariatu szkoły od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 

          • Młodzież ZSEU

          • "w drodze po sukces "z wizytą w PUP Zabrze

            23 maja 2023 r. klasa III Branżowej Szkoły I stopnia wybrała się wraz z doradcą zawodowym  do Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu, żeby poznać instytucję,która pomaga młodym ludziom w wejściu na rynek pracy. Uczniowie zdobyli informacje o wsparciu, jakiego udziela urząd pracy, np. staże, szkolenia, dofinansowania, poradnictwo zawodowe, szukanie pracy za granicą itp

        • Relacja z wycieczki do Krakowa
          • Relacja z wycieczki do Krakowa

          • Uczniowie z klas 1-4 wybrali się na wycieczkę szkolnego kółka turystycznego do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP aby poznać niezwykłą historię pieniądza na ziemiach polskich. Zasady funkcjonowania gospodarki rynkowej oraz promocja przedsiębiorczości to główne założenia kształcenia w ZSEU dzięki czemu mogliśmy uzupełnić praktyczną wiedzę ekonomiczną.
            Pogoda i humory dopisały dlatego też, uwieńczeniem naszej wycieczki stały się słodkie warsztaty w najmniejszej na świecie fabryce cukierków.
          • Sukces Martyny

          • z klasy 1 Te/l

            III miejsce w konkursie "Mój wymarzony zawód przyszłości"

            Pomysłodawcą i sponsorem konkursu jest Fundacja Polska Bezgotówkowa. Organizatorem Warszawski Instytut Bankowości.

            Zadaniem konkursu było zapoznanie się z lekcją "Klucz do sukcesu czyli wymóg codzienności-o kompetencjach cyfrowych i zawodach przyszłości" a następnie na podstawie wiedzy zdobytej napisanie krótkiej pracy, opisującej wymarzony zawód przyszłości.

            Decyzją Jury młoda ekonomistka ZSEU znalazła się w gronie najlepszych.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Seminarium Językowe w Königswinter
          • Seminarium Językowe w Königswinter

          • W pięknych Niemczech w ramach współpracy z Ziomkostwem Śląsk - Landsmannschaft Schlesien, którego celem jest pielęgnowanie kultury śląskiej, na Seminarium Językowym w Königswinter przebywało w dniach od 16 do 21 kwietnia 2023 roku 30 uczniów oraz 3 nauczycielki. 

            W trakcie wyjazdu uczniowie poznawali kulturę i zabytki tego kraju oraz uczestniczyli w interesujących wykładach i zajęciach, co pozwoliło im poszerzyć swoją wiedzę oraz udoskonalić język niemiecki.

            Uczestnicy seminarium zwiedzili takie miasta jak Köln z imponującą Katedrą i słodkim Muzeum Czekolady Lindt, Bonn - dawną stolicę RFN z Muzeum Historii Współczesnej Niemiec oraz Złotym Misiem Haribo czy Essen z kopalnią Zollverein  jedną z głównych atrakcji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W Essen, mieście partnerskim Zabrza, znaleźliśmy  wystawę poświęconą naszemu miastu, a na archiwalnych zdjęciach naszą szkołę!

            Tradycyjnie nie zabrakło również występów naszych szkolnych talentów.

            Czas w Königswinter minął nam bardzo przyjemnie, ale zdecydowanie za szybko! Mówimy "Tschüs" i już nie możemy doczekać się następnego wyjazdu!

            Seminarium zostało zorganizowane i sfinansowane przez Landsmannschaft Schlesien.

          • Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

          • W dniu 20 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu odbył się Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny, eliminacje powiatowe.

            W Turnieju wzięło udział 6 drużyn z zabrzańskich szkół średnich. Uczniowie brali udział w 5 konkurencjach:

            = Test wiedzy,

            = Przygotowanie pojazdu do jazdy,

            = Pierwsza pomóc,

            = Jazda sprawnościowa samochodem,

            = Jazda sprawnościowa motorowerem.

             

            ZSEU reprezentowali uczniowie kl 4 tlw/P: Jakub Michalski, Szymon Krawczyk, Dominik Szreter. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Technikum Nr2 w ZSMS.

             

            Sponsorami ww. konkursu byli: Miasto Zabrze, Grupa Dąbrowscy, Hyundai Bednarczyk, Kłos - piekarnia, ciastkarnia, Dar-Pol-Stal, Rada Dzielnicy os. T. Kotarbińskiego, MotoRat - Szkoła Jazdy i Ratownictwa Drogowego , Cech Rzemieślników w Zabrzu.

          • Pożeganie klas maturalnych

          • ZAKOŃCZENIE  ROKU  SZKOLNEGO  KLAS MATURALNYCH

                      28 kwietnia pożegnaliśmy uroczystą akademią tegorocznych maturzystów. Był to szczególny dzień dla uczniów, którzy właśnie dziś zakończyli kolejny etap swojego życia – ukończyli szkołę średnią.

                Dyrektor szkoły Pani Iwona Nowakowska po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości przekazała wraz z nauczycielami i wychowawcami nagrody książkowe i wyróżnienia dla uczniów wykazujących się szczególnymi osiągnięciami, zarówno w edukacji jak i zajęciach pozaszkolnych. Ponadto zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe dla najlepszych uczniów.

              Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień, z pewnością po latach z „łezką w oku" wspomną tych, którzy tu zostali: troskliwych nauczycieli  i wychowawców, młodszych kolegów i koleżanki. Przecież to w szkole zrodziły się wielkie odkrycia, emocje, przyjaźnie i wspaniałe uczucia. To, co do niedawna było obce  i nieznane - stawało się zrozumiale, przyjazne i bliskie.

          • Majowe święta

          • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski – w pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Narodowe Trzeciego Maja.

             

            1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

            Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach.
            ​​​​​​​

            2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

            Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku. To święto,  ma wyrażać szacunek do flagi i
            propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 

            Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Mimo, że rozproszeni po świecie, Polacy zawsze jednoczą się wokół biało - czerwonych barw i zawsze z dumą używają ich podczas świąt, uroczystości patriotycznych czy zawodów sportowych.

            ​​​​​​​

            3 maja: Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Biuro „Niepodległa”( https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/mojaflaga-2023-swietujmy-razem-dzien-flagi-rp/ ) już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Aby do niej dołączyć wystarczy wyeksponować flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

            Świętujmy razem!

          • "Wymarzona klasa" - 3TLW

          • ​​Klasa 3TLW bierze udział w konkursie "Wymarzona klasa" organizowanym przez Energylandię!

            Ich zadaniem było przygotowanie krótkiego filmiku, który przedstawi relacje pomiędzy nimi, zgranie i jak wspólnie miło spędzają czas. Naszym zdaniem poszło im świetnie - efekt poniżej :)

            TRZYMAMY MOCNO KCIUKI!!!

             

             

          • Szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii w kryminalistyce

          • Nauczanie przez doświadczanie”- takie hasło przyświeca nowoczesnej edukacji. Dlatego podążając za tym trendem 26 kwietnia 2023 grupa uczniów ZSEU udała się do Krakowa, do zaprzyjaźnionego  z naszą szkołą Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk Francesco Nullo, na szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii w kryminalistyce. Pan st. chor. szt. Wojciech Bulanowski- żołnierz Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego i pan st. szer. Marcin Zawiślak- żołnierz Wydziału Prewencji przeprowadzili dla naszego zespołu profesjonalne szkolenie i zaprezentowali sprzęt, który służy       na co dzień w badaniu spraw o charakterze kryminalnym.  Udało nam się pozyskać informacje, które zostaną przez nas wykorzystane podczas konferencji pt. „Tryumf nauki w walce z przestępczością” organizowanym przez naszą partnerską Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Mogliśmy sprawdzić jak działa skaner 3D, jakimi programami komputerowymi posługują się służby    w swojej działalności dochodzeniowo śledczej , a przy okazji mielismy możliwość, żeby zasiąść      za sterami symulatora jazdy i przetestować alko- i narkogogle. Odwiedziliśmy też dwa pieski służące  w oddziale ŻW w Krakowie, które są specjalistami w poszukiwaniu narkotyków i materiałów wybuchowych. Całe przedsięwzięcie koordynował zaprzyjaźniony z ZSEU od wielu lat                       Pan st. chor. szt. Andrzej Łakomy.

          • Cyberbezpieczeństwo

          • 24 kwietnia 2023 po raz kolejny odbyły się zajęcia z żołnierzem ŻW dotyczące między innymi cyberbezpieczeństwa. Ze względu na zdarzające się bardzo często przestępstwa w sieci uczniowie mogli zdobyć informacje dotyczące sposobów bezpiecznego korzystania z Internetu i uzależnień wynikających z nadmiernego użytkowania sieci

          • XI Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych

          • W dniach 12-14 kwietnia nasze dwie drużyny wraz z opiekunem st. chor. sztab. Jarosławem Gapińskim wzięły udział w XI Ogólnopolskim Turnieju klas mundurowych zorganizowanym przez Akademię WSB w m. Łazy, wykazując się ogromną wolą walki do końca. Znakomitą współpracą i rywalizacją w duchu fair play. Uzyskane doświadczenie napewno zaprocentuje w kolejnych turniejowych zmaganiach. Towarzyszyły nam dobre humory do samego końca. A pytania kiedy kolejne zawody świadczą o dobrej zabawie i wspaniałej atmosferze.

             

          • Warsztaty kryminalistyczne

          • 21 kwietnia 2023 r. klasy 4TlwP oraz 2Tep wzięły udział w warsztatach w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, naszej uczelni partnerskiej. Uczniowie ZSE-U mieli okazję zgłębić sekrety kryminalistyki oraz zapoznać się z potencjałem laboratoriów technicznych uczelni.

            Warsztaty obejmowały m.in. pokaz oględzin miejsca zbrodni, oględziny zwłok, metody badań kryminalistycznych. Wykładowcy zaprezentowali również jak posługiwać się bronią oraz odpowiedzieli na pytanie czy istnieje wykrywacz kłamstw.

          • Obniża ciśnienie - Poprawia pamięć - Chroni przed Alzheimerem - CZYTANIE WYDŁUŻA ŻYCIE!

          • 23 kwietnia obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKIheart​​​​​​

            Świętuj i Ty! 

            "Jeżeli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś odpowiedniej książki" - powiedziała J.K. Rowling.

            I miała rację! Jest tyle wspaniałych książek do przeczytania! Choćby w Twojej szkolnej bibliotece, którą masz tuż za rogiem... po drodze... Wystarczy, że tylko zajrzysz, a z pewnością nie wyjdziesz z pustymi rękami📚

            Zapraszamy codziennie - wstąp, wybierz, wypożycz i po prostu CZYTAJ!