• STAŻ W IRLANDII PÓŁNOCNEJ DROGĄ DO
          SUKCESU ZAWODOWEGO

           

          CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO?

          Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w roku szkolnym 2013/2014 zrealizuje projekt unijny "Staż w Irlandii Północnej drogą do sukcesu zawodowego", finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W jego ramach 20 uczniów naszej szkoły wyjedzie na praktyki zawodowe do Irlandii Północnej.
           

          KTO BĘDZIE ZAGRANICZNYM PARTNEREM SZKOŁY?

          W realizacji projektu pomogą nam pracownicy renomowanej szkoły językowej North West Academy of English. Placówka ta ma swoją siedzibę w Londonderry na terenie Irlandii Północnej.
           

          DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?

          Projekt daje możliwość odbycia zagranicznych praktyk, podniesienia kompetencji językowych, zdobycia cennych certyfikatów, np.: dokumentu Europass Mobility, certyfikatu North West Academy of English, referencji z zagranicznej firmy. Udział w nim zwiększa szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w kraju lub za granicą, daje też możliwość wszechstronnego rozwoju osobistego.
           

          KTO MOŻE UCZESTNICZYĆ W NASZYM PRZEDSIĘWZIĘCIU?

          20 uczniów ZSE-U, wybranych spośród ekonomistów, handlowców, fryzjerów, logistyków oraz sprzedawców. Na podstawie sumy punktów, uzyskanych w procesie rekrutacji, szkoła sporządzi listę osób zakwalifikowanych do udziału w stażu (znajdzie się na niej dwóch techników handlowców, pięciu techników ekonomistów, czterech techników usług fryzjerskich, pięciu techników logistyków, dwóch fryzjerów i dwóch sprzedawców) oraz listę rezerwową.
          Uczniowie niepełnoletni będą musieli uzyskać zgodę rodziców na wyjazd. W każdym wypadku konieczne będzie podpisanie oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia stażu.
           

          WAŻNE TERMINY

          Staż zagraniczny odbędzie się między 15 czerwca a 13 lipca 2014 roku.
          Staż poprzedzi cykl zajęć przygotowujący uczestników do wyjazdu (pomiędzy kwietniem a czerwcem 2014 r.). Obejmie on kurs językowy oraz przygotowanie kulturowe i pedagogiczne. Obecność na zajęciach będzie obowiązkowa.
           

          ILE KOSZTUJE UDZIAŁ W STAŻU?

          Udział w projekcie jest bezpłatny.


          Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków
          Europejskiego Funduszu Społecznego

      • CO SIĘ WYDARZYŁO?
         
        Między 15 czerwca a 13 lipca 2014 roku pojechaliśmy na praktyki zagraniczne w ramach projektu pt. "Staż w Irlandii Północnej drogą do sukcesu zawodowego". Nasz wyjazd do Londonderry został zorganizowany według zasad projektu systemowego Program Operacyjny Kapitał Ludzki "Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo", realizowanego przez Fundusz Rozwoju Systemu Edukacji i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

         

        KTO WZIĄŁ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
         
        Po kilkuetapowej rekrutacji, podczas której poszukiwano uczniów najlepiej przygotowanych do podjęcia tego wyzwania, dostaliśmy się do grona zwycięzców: D. Binkiewicz, W. Grabowska, J. Ulicka, P. Zaorski, K. Zawada (ekonomiści); E. Duda, K. Dudzińska, K. Kapusta, M. Studnik (handlowcy); M. Czernecka, A. Golmento, R. Kowynia, D. Moszczyński, R. Rut (logistycy); W. Jóźwiak, M. Kowol, N. Kulpok, A. Skudlik, J. Wasielewska, A. Techmańska (fryzjerki).

         

        GDZIE ODBYŁY SIĘ NASZE STAŻE?
         
        W Londonderry trafiliśmy do różnorodnych firm, placówek lub zakładów usługowych. Oto lista tych niezapomnianych miejsc, dzięki którym mogliśmy rozwijać się zawodowo: Carnhill Resource Centre, Myra’s Shop, B&Q, Pennyburn Youth Club, Cutrite, Hair Clinique, Foyle Fresh Produce, Salon Sixteen, Primark, Michael Tomasz Hairdressing, Irish Street Community Centre, Candy Hair.

         

        CO NAM DAŁ ODBYTY STAŻ?
         
        Praktyki zagraniczne były dla nas ogromną szansą na podniesienie kompetencji językowych i nabycie nowych zawodowych umiejętności. Otrzymaliśmy certyfikaty North West Academy, zagraniczne referencje, a w przyszłości dostaniemy także dokument Europass Mobility. To wszystko powoduje, że optymistycznie patrzymy w przyszłość, bo wiemy, że z sukcesem będziemy teraz szukać pracy w kraju lub za granicą.
         
        Przywieźliśmy jednak nie tylko dokumenty… Dzięki stażowi nauczyliśmy się też samodzielności, odpowiedzialności i współpracy z innymi ludźmi. To także bardzo cenne zdobycze;)

         

        JAK SPĘDZALIŚMY WOLNY CZAS?
         
        Nie było go zbyt wiele, ale wykorzystaliśmy go najlepiej jak mogliśmy. Chodziliśmy na kręgle, do kina, do typowych lokalnych pubów. Odważniejsi z nas spróbowali nawet nauczyć się tańca irlandzkiego;)
         
        Wszyscy uczestniczyliśmy w weekendowych wycieczkach. Widzieliśmy Ocean Atlantycki, Belfast i Groblę Olbrzyma.

         

        PROJEKT BYŁ DLA NAS OGROMNĄ SZANSĄ.
         
        Mamy nadzieję, że więcej osób będzie mieć możliwość powtórzenia naszych doświadczeń!